"Po aferze z Libor trzeba przywrócić zaufanie"

Najnowsze

tvn24 Sekretarz Skarbu USA Timothy Geithner

W wywiadzie dla sieci CNBC Sekretarz Skarbu USA (minister finansów) Timothy Geithner odniósł się do skandalu związanego z manipulowaniem stopą kredytu Libor, wzywając do reform sektora i podjęcia zdecydowanych kroków, które przywrócą zaufanie do systemu finansowego.

Timothy Geithner powiedział, że aby odbudować zaufanie do całego systemu finansowego konieczna jest "zdecydowana odpowiedź" na tę aferę, która wstrząsnęła światem finansów. Geithner zapewnił, że Stany Zjednoczone będą forsować "solidną i wiarygodną" reformę Liboru, dodał, także, że władze brytyjskie "nie uregulowały tego problemu (...) wprowadzając jedynie skromne reformy".

- Przejęliśmy teraz inicjatywę, aby przeprowadzić szerzej zakrojoną akcję (reformatorską), obejmującą najważniejsze kraje świata - podkreślił Geithner.

Podjął szybkie i zdecydowane kroki

Timothy Geithner, który w 2008 roku był szefem nowojorskiego oddziału Fed dodał w rozmowie z CNBC, że gdy zorientował się, iż proces ustalania oprocentowania pożyczek międzybankowych(opartych na stawkach Libor) został zaburzony podjął szybkie i właściwe kroki, by zaradzić tej sytuacji.

Geithner wysłał wówczas do brytyjskich regulatorów rynku bankowego i Bank of England (banku centralnego) memorandum, w którym wyraził niepokój w związku z możliwym manipulowaniem londyńską stopą wymiany międzybankowej - przypomina agencja AP.

"podkopać zaufanie rynków"

We wtorek szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke powiedział, że skandal związany z manipulowaniem Liborem może "podkopać zaufanie rynków", a sposób ustalania wysokości stóp oprocentowania pożyczek, jakich udzielają sobie nawzajem instytucje finansowe, przez panel banków jest "systemowo niewydolny".

Stawka Libor

Libor jest dzienną stopą oprocentowania kredytu międzybankowego ustalaną przez Thomsona-Reutersa na podstawie danych dostarczanych przez banki zrzeszone w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowości (BBA). Stopa stosowana jest dla ustalenia oprocentowania krótkoterminowego kredytu międzybankowego w konkretnej walucie. Libor to jedna z dwóch najważniejszych stóp procentowych całego świata finansów.

Afera z manipulowaniem danymi

Manipulowanie Liborem, o które oskarżany jest brytyjski bank Barclays i blisko 20 innych instytucji finansowych stało się przedmiotem międzynarodowych dochodzeń regulatorów rynku. Resort sprawiedliwości USA przymierza się do postępowania karnego przeciw bankom. Skandal podważył zaufanie do całego sektora i może rzucić nowe światło na zachowanie wielkich instytucji finansowych w okresie największego załamania finansowego po 2008 roku - uważają eksperci.

Autor: km//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24