Po 20 latach Apple "pobił" Microsoft

Najnowsze

Aktualizacja:

Zysk Microsoftu w trzecim kwartale roku rozliczeniowego wyniósł 5,2 mld dol - podała spółka w komunikacie. I chociaż to o 31 proc. więcej niż przed rokiem, to i tak sporo mniej niż zysk głównego konkurenta - Apple'a. Producent m.in. iPoda i iPada zarobił w trzecim kwartale prawie sześć mld dol.

Kwartalne przychody Microsoftu wzrosły o 13 proc. i wyniosły 16,4 mld dol. To o 250 mln dol. więcej, niż oczekiwali analitycy.

Mimo niezłych wyników akcje spółki spadły o 2 proc. W kwartalnych wynikach Apple wyprzedził bowiem Microsoft po raz pierwszy od 20 lat. I zapowiada się na to, że może to być już stały trend. Rynek komputerów stacjonarnych, na którym dominuje Microsoft, kurczy się w przeciwieństwie do obszaru, na którym działa Apple, czyli głównie smartfone'ów i tabletów. A sprzedaż Apple'a obecnie ograniczona jest jedynie siłami produkcyjnymi zakładów. Eksperci podkreślają, że obecnie nie ma pola, na które mógłby wejść Microsoft, aby pokonać rywala. Tym bardziej, że już jakiś czas temu stracił on pozycję innowatora.

Niepokojący jest też fakt, że drugi kwartał z rzędu spada zysk działu produkującego system operacyjny Windows, który jest flagową marką firmy. Także przeglądarka Internet Explorer, która w czasach świetności Microsoftu miała status monopolisty, straciła swoją pozycję na rzecz Firefoxa.

Dziś wycena rynkowa Microsoftu wynosi dziś ok. 220 mld dol., a Apple'a - 100 mld więcej.

Źródło: guardian.co.uk