Po 13 latach Japonia znosi embargo na polską wołowinę. Znaleźliśmy się w ekskluzywnym gronie

Najnowsze

freeimages.com, Morio CC BY SA 3.0Mięso z polskich krów po wielu latach znów trafi na japoński rynek

Jutro Japonia zniesie wieloletnie embargo na import polskiej wołowiny - poinformował dziś resort spraw zagranicznych. Embargo nałożono w 2001 r., gdy w Europie wykryto przypadki BSE, czyli chorobę szalonych krów.

"Ostatecznym krokiem do formalnego wznowienia eksportu polskiej wołowiny do Japonii była wymiana not werbalnych między Ambasadą Japonii w Warszawie a polskim MSZ 31 lipca 2014 r." - poinformował resort w komunikacie.

Polska wołowina w ekskluzywnym gronie

"Oprócz Francji, Holandii i Irlandii, Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, których wołowina powróci na japoński rynek" - zaznaczono. Dodano, że wznowienie eksportu polskiej wołowiny do Japonii jest efektem wieloletnich negocjacji, zabiegów dyplomatycznych i szczególnej aktywności Głównego Inspektoratu Weterynarii. "1 sierpnia japońskie ministerstwo zdrowia ogłosi komunikat dla stacji kwarantanny oraz importerów japońskich o możliwości importu wołowiny z Polski" - podkreśliło MSZ. Pierwsze zachorowania krów na BSE zaobserwowano w Wielkiej Brytanii w kwietniu 1985 roku. Gąbczasta encefalopatia bydła (BSE) to śmiertelna, neurodegeneracyjna choroba, w której mózg zanika zmieniając się w gąbczasta masę. Jest powodowana przez zakaźne białka – priony. Odpowiednikiem BSE u ludzi jest znana od dawna choroba Creutzfeldta-Jakoba – ciężkie schorzenie układu nerwowego, zwykle dotykające osoby w wieku średnim i starszym.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: freeimages.com, Morio CC BY SA 3.0