Pluszowa trumna celników

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24/PAPCelnicy protestują w Warszawie

Pluszowa trumna z napisami: "Śmierć służby celnej to koniec bezpieczeństwa Polski w UE" oraz "Zielone światło dla szarej strefy" - to według celników obraz sytuacji celników w Polsce. Protestują oni pod Sejmem, domagając się podwyżek i objęcia ich emeryturami "mundurowymi".

Przed Sejmem od południa pikietuje około 300 pracowników służby celnej. Udali się też do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, by przekazać mu petycję ze swoimi żądaniami. Domagają się m.in. zrównania w prawach z funkcjonariuszami innych służb mundurowych, m.in. objęcia ich systemem emerytalnym.

"Polscy celnicy nie chcą Kapicy"

Celnicy nie zgadzają się także z projektem ustawy o Służbie Celnej. Ich zdaniem, stoi on w sprzeczności z rządowymi deklaracjami dot. poprawy warunków pracy funkcjonariuszy służby celnej i nadania im praw porównywalnych z tymi, jakie mają funkcjonariusze innych służb.

Protest zorganizowały: Zrzeszenie Związków Zawodowych Służby Celnej RP, Związek Zawodowy "Celnicy" PL, Związek Zawodowy Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy oraz NSZZ "Solidarność" Pracowników Skarbowości.

Protestujący mają transparenty m.in. z napisami: "za godną pracę, godna płaca" oraz "wzywamy Kapicę, by honorowo opuścił stolicę". Wznoszą okrzyki: "Polscy celnicy nie chcą Kapicy". Wiceminister finansów Jacek Kapica jest jednocześnie szefem Służby Celnej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP