Płacimy bardziej terminowo

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Choć znacznie więcej firm niz kwartał temu otrzymuje terminowo zapłatę, nadal 55 proc. z nich odczuwa skutki kryzysu

Poprawia się bezpieczeństwo gospodarcze - wynika z badań sondażowych, zaprezentowanych w środę przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej. Kwartalny wskaźnik bezpieczeństwa działalności gospodarczej wzrósł w październiku po raz pierwszy od sierpnia 2008 roku.

Wskaźnik wzrósł w październiku o 5,84 proc. w porównaniu z lipcem i osiągnął 7,28 proc. Może on osiągać wartości od minus 100 do plus 100 proc.

Badanie prowadzone jest przez Pentor na zlecenie InfoMonitora, we współpracy ze Związkiem Banków Polskich i bankowym Biurem Informacji Kredytowej. Obejmuje 200 wywiadów telefonicznych z pracownikami firm - banków, ubezpieczycieli, firm leasingowych i odzyskujących długi, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, dostawców usług komunalnych, komunikacji miejskiej, dostawców energii, gazu i wody, telewizji satelitarnych i kablowych oraz indywidualnych przedsiębiorców.

Skutki kryzysu

Prezes InfoMonitora Mariusz Hildebrand podkreślił, że 70 proc. badanych deklaruje, że ponad połowa należności dla ich firm wpłacana jest w terminie. W lipcu taką deklarację złożyło 65 proc. badanych.

Ponad połowa uczestników sondażu (55 proc.) informuje, że ich firma odczuwa negatywne skutki kryzysu. Według 38 proc. obecna sytuacja gospodarcza nie przyniosła żadnych zmian dla ich firm. 6 proc. podało, że dla nich kryzys przyniósł pozytywne skutki i zwiększył liczbę zamówień.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24