Płacić za tramwaj sms-em

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Czy w Warszawie przyjmie sie płacenie przez komórkę?

Warszawiacy mogą już płacić za przejazd komunikacją miejską, korzystając z telefonu komórkowego. Mogą to jednak zrobić użytkownicy tylko jednej sieci komórkowej, którzy w dodatku muszą mieć konto w banku, z którym ta sieć współpracuje.

W poniedziałek wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz podpisał umowę na sprzedaż biletów z siecią Plus GSM, Citibankiem i firmą mPay, która jest łącznikiem między pozostałymi trzema firmami. - Zaprosiliśmy do rozmów wszystkie sieci telefonii komórkowej w Polsce. Poważną propozycję dostaliśmy jednak tylko jedną - powiedział dziennikarzom dyrektor ZTM, Leszek Ruta.

Tylko w jednej sieci

Władze Warszawy zapewniają, że czekają na propozycje od innych sieci komórkowych i banków i każda z nich będzie rozważona. Warunkiem jest, by płacenie za przejazd autobusem, tramwajem, metrem czy SKM nie wiązało się z ryzykiem straty pieniędzy.

Dostęp do usługi jest dość skomplikowany

Aby móc płacić przez "komórkę", trzeba założyć konto w systemie płatniczym mPay, który pełni funkcję łącznika między bankiem, siecią komórkową a ZTM. Korzystając z tego konta, za każdym razem, gdy chcemy zapłacić za przejazd, musimy zadzwonić pod bezpłatny numer *145*, podając po gwiazdce kod biletu, jaki nas interesuje. By potwierdzić chęć zakupu, musimy podać kod PIN, który dostajemy przy założeniu konta. Następnie otrzymamy SMS z potwierdzeniem transakcji.

Kontroler też zadzwoni

W czasie kontroli biletów pasażer, który zapłacił za bilet przez "komórkę", musi zadzwonić na bezpłatny numer, który zapisany jest na identyfikatorze kontrolera. Wówczas kontroler dostanie informacje, czy przejazd jest opłacony.

W Poznaniu łatwiej, ale wyższe koszty

Przez telefon można już płacić m.in. w Poznaniu. Tam system ten jest dostępny we wszystkich sieciach komórkowych, zarówno dla numerów z abonamentem jak i na kartę. - Nie chcieliśmy wprowadzać systemu poznańskiego ze względu na zbyt wysokie koszty jego obsługi - powiedział dyrektor Ruta.

Koszty systemu warszawskiego jednak nie ujawnił, zasłaniając się tajemnicą handlową. - Mogę jedynie przyznać, że prowizja dla naszych partnerów wynosi kilka procent - powiedział dyrektor . ZTM w przyszłym roku planuje wprowadzić również możliwość płacenia za przejazd przez internet.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24