Płacą im 15 groszy za kilogram jabłek

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Sadownicy chcą 35 gr/kg. Przetwórcy proponują im 15 gr.

Sadownicy z Tarczyna domagają się wyższych cen skupu jabłek. W rano rozpoczęli blokadę zakładu przetwórczego Binder International.

150 sadowników nie wpuszcza na teren zakładu samochodów z owocami.

- Jutro nie przejadą samochody z koncentratem owocowym – zapowiedział szef Związku Sadowników RP w Tarczynie Grzegorz Olczak.

Chcą 35 gr za kg

Postulat sadowników jest jeden - podwyższenie ceny skupu jabłek do 35 gr za kilogram. Zakłady przetwórcze oferują im obecnie około 15 gr za kilogram. Od pierwszego września cena ma wzrosnąć do 23 gr.

Dla sadowników ta cena oznacza straty. - Jeśli w tym roku dołożymy do owoców, to w przyszłym zabraknie nam na środki ochrony roślin i utrzymanie gospodarstw – stwierdził Olczak.

Będą następne blokady

To kolejna w kraju akcja protestacyjna sadowników, którzy tydzień temu nie osiągnęli porozumienia z przetwórcami. Zablokowane zostały wówczas zakłady Steinhauser w Warce, Dinter Polska w Kozietułach Nowych, Appol w Opolu Lubelskim i Sokpol w Zagłobie na Lubelszczyźnie. Jak zapowiada szef związku, planowana jest też blokada kolejnych zakładów w woj. mazowieckim oraz łódzkim.

Jest więcej owoców

W ubiegłym roku produkcja jabłek w Polsce wyniosła nieco ponad 1 mln ton. Według prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej, w tym roku sięgnie 2,4 mln ton. W 2007 roku średnia cena jabłek deserowych w sklepie wynosiła 2,10 zł/kg, a przemysłowych 0,95 zł/kg. W tym roku cena owoców przeznaczonych do konsumpcji szacowana jest na 1,30 zł/kg, a do przetwórstwa - na 0,35 zł/kg.

Tymczasem firmy zrzeszone w Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS) proponują stopniowe podnoszenie cen jabłek.

- Stoimy na stanowisku, że nasza propozycja dotycząca stopniowego podwyższania cen, w miarę poprawy jakości jabłek, jest jedynym, możliwym i bezpiecznym dla obu stron kompromisem - argumentują przetwórcy owoców.

Sekretarz generalny KUPS Barbara Groele poinformowała, że, Stowarzyszenie protestuje także przeciwko blokowaniu zakładów przetwórczych przez Związek Sadowników RP.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24