PKP szykuje się na Euro

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Zmodernizowana ma być m.in. Warszawa Centralna

1200 km linii kolejowych i 15 dworców zamierza zmodernizować PKP w związku z przygotowaniami do Euro 2012. Unowocześnione zostaną m.in. linie łączące Polskę z Ukrainą. Poprawić ma się także wizerunek firmy.

Przede wszystkim unowocześnione zostaną linie łączące miasta, w których odbywać się będą mecze Euro-2012: Warszawę, Gdańsk, Poznań, Wrocław oraz Kraków i Szczecin. W stu procentach zmodernizowane będą także połączenia z Rzeszowa w stronę ukraińskiej granicy. - Planujemy także uruchomienie połączeń kolejowych z portami lotniczymi Okęcie (Warszawa), Balice (Kraków) i Pyrzowice (Katowice) - zapowiedział członek zarządu PKP SA Jarosław Adwent.

Dworce do renowacji Wśród modernizowanych dworców znajdują się m.in. stacje w Sopocie, Gdyni, Szczecinie, Łodzi, Chorzowie i Zabrzu, a także te największe: w Warszawie i Krakowie. - Środki na modernizację dworców Kraków Główny, Wrocław Główny i Warszawa Centralna chcemy w 75 procentach pozyskać z funduszy Unii Europejskiej, przede wszystkim z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - wyjaśnił Adwent. Według zapowiedzi członka zarządu najwcześniej, bo na początku 2011 roku zakończą się prace modernizacyjne na dworcach Kraków Główny i Warszawa Wschodnia.

Adwent dodał, że spółka poszukuje już inwestorów prywatnych, którzy będą zainteresowani modernizacją pozostałych dworców objętych planem w związku z piłkarskimi Mistrzostwami Europy 2012.

Tabor do wymiany Przed piłkarskimi mistrzostwami Europy PKP chce także częściowo wymienić i zmodernizować tabor. - Planowany jest zakup przez spółkę PKP Intercity 310 sztuk wagonów, które mogą być stosowane w pociągach poruszających się z prędkością 160 i 200 km/h. Kolejne 20 wagonów ma zostać przeznaczonych na linie łączące Warszawę z Gdańskiem, Krakowem i Katowicami, gdzie pociągi mają jeździć z prędkością 250 km/h - zapowiedział Adwent. Dodał, że spółka chce kupić dziesięć lokomotyw o dopuszczalnej prędkości 200 km/h. Koszt jednej wynosi 4 mln euro.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24