PKP szuka pieniędzy. Chce sprzedać ziemię za 236 mln zł

mat. prasowePKP planuje sprzedać nieruchomości przy Dworcu Gdańskim

Kolejarze planują w tym roku zarobić 236 mln zł na sprzedaży nieruchomości - członek zarządu PKP SA Piotr Ciżkowicz. Część tej kwoty to środki ze sprzedaży udziałów PKP w galerii handlowej przy poznańskim dworcu.

Jak powiedział Ciżkowicz na konferencji prasowej, łączna wartość transakcji w pierwszej połowie tego roku to 46,4 mln zł. W analogicznym okresie ub.r. było to 41,5 mln zł. A łączny przychód ze sprzedaży nieruchomości w 2013 r. wyniósł 203 mln zł.

- Przez okres działalności naszego zarządu, czyli trzy lata - został jeszcze rok - chcielibyśmy utrzymać przychody ze zbycia nieruchomości w wysokości ok. 1 mld zł - zadeklarował.

PKP rozwija także inwestycje deweloperskie w okolicach m.in. warszawskich dworców Zachodniego i Gdańskiego. Bator przypomniał, że na przełomie marca i kwietnia tego roku rozpoczęły się prace budowlane w okolicach Dworca Zachodniego, gdzie ma powstać nowy dworzec oraz budynki biurowe. Kolejarze szacują wartość inwestycji na ok. 650 mln zł.

Miliardy za okolice dworca

Wśród terenów, które PKP SA chce zagospodarować, są też okolice Dworca Głównego w stolicy. Kolejarze chcą, by powstały tam m.in. mieszkania, biura, parkingi. Szacowany koszt realizacji inwestycji to ok. 3,6 mld zł. Inny projekt dotyczy okolic Wrocławia Świebodzkiego - na koniec roku planowane jest wyłonienie inwestora. Planowany koszt inwestycji to ok. 2 mld zł. Kolejarze chcą też zagospodarować tereny wokół dworca Gdynia Międzytorze oraz w Krakowie przy ul. Bosackiej.

Bator zapowiedział też, że jeśli firma uzyska zgodę od konserwatora zabytków w Krakowie, to na terenie starego dworca powstanie kino.

PKP SA uzyskuje przychody z najmu powierzchni na strategicznych dworcach, jak Warszawa Główna, Kraków, Katowice, czy Wrocław. Bator poinformował, że wartość podpisanych w pierwszej połowie tego roku umów najmu z tego tytułu opiewa na kwotę 22,3 mln zł. Jak przekazał - zgodnie z danymi na koniec czerwca br. - wynajęto 78 proc. powierzchni dostępnej na dworcach strategicznych. PKP SA chce, aby do końca roku odsetek ten wzrósł do 95 proc.

Ciżkowicz poinformował ponadto, że w drugim kwartale tego roku 60 dworców objęto bezpłatnym WiFi; do końca roku ich ma być 120.

Autor: rf//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości