PKP Intercity w prywatne ręce?

Najnowsze

Aktualizacja:

PKP Intercity zmierza w stronę prywatyzacji. Zarząd firmy złożył już wniosek o przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną.

Akcje PKP Intercity mogą zostać wprowadzone do publicznego obrotu na początku przyszłego roku. W czwartkowym komunikacie spółki czytamy, że wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego w sprawie przekształcenia spółki powinien zaowocować jej przekształceniem jeszcze w tym roku.

- Jest to pierwszy krok na drodze do upublicznienia akcji spółki na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych - skomentowało fakt złożenia wniosku PKP Intercity. Wniosek zawiera plan przekształcenia, sprawozdanie finansowe za osiem miesięcy 2007 roku oraz księgową wycenę udziałów. Ich wartość wynosi nieco ponad 840 mln zł.

Według rzeczniczki PKP Intercity Adrianny Chibowskiej, środki pozyskane z emisji akcji mogłyby zostać przeznaczone na finansowanie inwestycji spółki.

Zysk PKP Intercity systematycznie rośnie. W 2006 roku wyniósł on 34,8 mln zł - rok wcześniej 3,4 mln zł. Jeszcze w 2004 roku spółka miała 49,4 mln zł straty.


Źródło: PAP