PKP Intercity odebrało pierwsze dwa pociągi Pendolino. Kiedy reszta?

Testy pendolino na polskich torach z Błękitnego24
tvn24Testy pendolino na polskich torach z Błękitnego24

PKP Intercity odebrało pierwsze dwa pociągi Pendolino - poinformowała spółka. Kolejne składy przechodzą testy, tak by od 14 grudnia kursować z pasażerami pomiędzy Warszawą a Trójmiastem, Krakowem, Katowicami i Wrocławiem.

"17 października pierwsze pociągi Pendolino przeszły restrykcyjny proces odbiorów weryfikujący zgodność pojazdów z zamówieniem, dokumentacją oraz sprawdzający je w ruchu" - czytamy w komunikacie PKP Intercity.

Od grudnia pasażerów ma wozić 13 pociągów Pendolino. PKP Intercity nie poinformowało, kiedy odbierze pozostałe składy.

Bilety od 49 zł

Pierwotny harmonogram projektu przewidywał przekazanie pierwszych pociągów z pełną dokumentacją (czyli homologacją UTK zgodną z wymaganiami kontraktowymi) 6 maja, czyli zakładał 7 miesięcy na przygotowanie składów do jazdy z pasażerami. Obecnie czas ten skrócił się do 2 miesięcy.

Przewoźnik prowadzi równolegle testy kolejnych składów oraz finalizuje prace nad uruchomieniem Pendolino w grudniu br. Szkolone są załogi, trwają ostatnie prace nad przygotowaniem zapleczy do obsługi technicznej w Gdyni, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu. 15 listopada ruszy przedsprzedaż biletów, których ceny zaczynają się od 49 zł.

Po wyczerpaniu puli najtańszych biletów pasażerowie będą mogli skorzystać z rabatów 30, 20 i 10 proc. w przedsprzedaży. Liczba tych biletów będzie również ograniczona. Obowiązywać będą również ulgi ustawowe. Intercity dodało, że po wyprzedaniu biletów w niższych cenach zaczną obowiązywać stawki bazowe.

Średnie ceny

Średnia cena biletu na Pendolino ze stolicy do Krakowa i Katowic wyniesie 129,2 zł, a z Warszawy do Trójmiasta 128,8 zł. Najdroższymi połączeniami będą te z Krakowa i Katowic na wybrzeże. Najtańsze bilety kosztować będą 98 zł, a najdroższe 189 zł. Średnia cena dla tych tras to 171,6 zł. Pasażerowie chcący pojechać Pendolino będą musieli pamiętać, że biletów nie będą mogli kupić w samym pociągu. Trzeba je będzie nabyć wcześniej m.in. w kasach, biletomatach czy za pomocą aplikacji mobilnej.

Czas przejazdu między stolicą a Gdańskiem ma wynosić 2 godziny 58 minut, Wrocławiem - 3 godz. 42 minut, Krakowem - 2 godz. 28 minut, a Katowicami - 2 godz. 34 minuty. Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro.

Autor: ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP

Pozostałe wiadomości