PKP Intercity kupi 20 pociągów od Pesy

Najnowsze

Moliva/WikipediaPociąg z rodziny Atribo wyprodukowany przez zakład Pesa SA Bydgoszcz

Oferta bydgoskich zakładów Pesa SA, warta 1,32 mld zł, została uznana za najkorzystniejszą w przetargu na dostawę 20 pociągów dla PKP Intercity. Konkurencyjna oferta konsorcjum Stadler/Newag była o 90,5 mln zł droższa.

Jak poinformowało w środę PKP Intercity, komisja przetargowa wskazała jako najkorzystniejszą w przetargu ofertę dostawy pociągów nowego typu Dart, zaprojektowanego przez Pesę SA z Bydgoszczy. Pojazd będzie pierwszym tzw. pociągiem dużych prędkości zaprojektowanym i wyprodukowanym w Polsce.

- W naszej opinii ten zakup pociągów dla PKP IC jest równie ważny jak kupno Pendolino, ale w tym przypadku będzie to miało bez porównania większe znaczenie dla polskiej gospodarki. Kontrakt jest nie tylko szansą na nasz rozwój, ale także blisko 350 polskich firm, które zostaną zaangażowane w produkcję oraz współpracujących z nami instytutów badawczych – powiedział w środę PAP prezes Pesy Tomasz Zaboklicki.

Konkurencja o 90 mln zł droższa

Oferta Pesy została wyceniona na 1 mld 320 mln 626 tys. 400 zł brutto. Sama cena zakupu pozwalała jednak uzyskać w przetargu tylko 33 proc. punktów, gdyż komisja brała także pod uwagę deklarowany koszt utrzymania pojazdów, ich wagę oraz tzw. wskaźnik NPV (wartość zaktualizowana netto).

O ile oferta Pesy zdobyła 100 proc. możliwych do uzyskania punktów, to propozycja jej jedynego konkurenta - konsorcjum firm Stadler i nowosądeckiego Newagu - uzyskała 93,01 pkt. Konsorcjum to, które już wcześniej wygrało inny przetarg na 20 pociągów dla PKP IC (na pojazdy Flirt 3), proponowało cenę 1 mld 411 mln 154 tys. 400 zł brutto.

Nowy projekt dla PKP

Pesa dostarczy dla PKP IC całkiem nową konstrukcję elektrycznych zespołów trakcyjnych Dart. Pojazd jest autorskim dziełem konstruktorów Pesy i przeznaczony zostanie do obsługi tzw. ruchu kwalifikowanego, dalekobieżnego.

Jak podkreślił Zaboklicki, pociągi są przygotowane do jazdy z prędkością przekraczającą 160 km/h. Zapewnił, że ich konstrukcja spełnia europejskie i światowe normy w zakresie bezpieczeństwa.

Pojazdy będą prawdopodobnie obsługiwać połączenia: Jelenia Góra - Wrocław - Łódź - Warszawa - Białystok/Lublin oraz Białystok/Lublin - Warszawa - Koluszki - Częstochowa - Katowice - Bielsko Biała. Producent musi zapewnić serwis swoich pociągów przez 15 lat.

Pesa musi zbudować pociągi dla PKP IC do października 2015 roku, gdyż przewoźnik finansuje zakup częściowo z funduszy unijnych i musi zdążyć je rozliczyć. Z tego samego powodu podpisanie umowy jest jeszcze uzależnione od pozytywnej opinii Urzędu Zamówień Publicznych.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moliva/Wikipedia