Najnowsze

PKP Energetyka na sprzedaż. Są chętni do przejęcia

Najnowsze

PKP EnergetykaSpółka PKP Energetyka powstała w 2001 roku i dostarcza energię elektryczną m.in. dla PKP Intercity i PKP Cargo

W grudniu br. planowane jest zaproszenie do negocjacji ws. zakupu akcji PKP Energetyka - poinformował dyrektor ds. prywatyzacji i nadzoru właścicielskiego w PKP SA Jacek Leonkiewicz. Wstępne zainteresowanie prywatyzacją spółki wyraziły grupy energetyczne.

"Planowana w grudniu bieżącego roku publikacja zaproszenia do negocjacji, będzie zwieńczeniem fazy przygotowawczej, która przebiega zgodnie z założonym harmonogramem" - poinformowano w komunikacie.

Badanie spółki

Zaznaczono, że proces prywatyzacji PKP Energetyka jest w fazie przygotowawczej a wybrani przez PKP doradcy: Rothschild, Weil Gotshal & Manges i KPMG, przystąpili do badania spółki, opracowywania raportów vendor due diligence (raporty badające m.in. ew. problemy dla kupujących - red.) i innych dokumentów ofertowych. Wstępna wycena spółki ma - według PKP - być znana po zakończeniu "trwających obecnie prac przygotowawczych prowadzonych przez doradców".

Spółka dodała, że sprzedaż akcji PKP Energetyka prowadzona jest w trybie publicznego zaproszenia do negocjacji, a w trybie tym składanie oferty określającej cenę należy do kupującego. Poinformowała także, że zainteresowanie prywatyzacją PKP Energetyka jest duże.

Wielka czwórka zainteresowana

W czwartek wstępne zainteresowanie prywatyzacją PKP Energetyka wyrazili przedstawiciele spółki energetycznej Tauron. - Weźmiemy udział w fazie wstępnej oferty PKP Energetyka w due diligence. Nie pokusiłbym się jednak o stwierdzenie czy jesteśmy zainteresowani kupnem - powiedział prezes Tauronu Dariusz Lubera.

Również przedstawiciele spółki PGE poinformowali o wstępnym zainteresowaniu prywatyzacją PKP Energetyka. - PGE dąży do budowy wartości dla akcjonariuszy. Jeśli akwizycja PKP Energetyka będzie się wpisywać w tę strategię, to będziemy zainteresowani - powiedziała w czwartek Magdalena Bartoś, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych spółki.

W środę o zainteresowaniu zakupem akcji PKP Energetyka mówili przedstawiciele Enei. Wcześniej podobną informację podawali przedstawiciele Energi.

Dostawca energii

Spółka PKP Energetyka powstała w 2001 roku. Posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju i dostarcza energię elektryczną m.in. dla PKP Intercity, PKP Cargo. Zajmuje się także sprzedażą paliwa dla przewoźników kolejowych.

Autor: ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PKP Energetyka

Pozostałe wiadomości