PKP chce zarobić 400 mln zł na nieruchomościach

Najnowsze

PKP S.A. | P. KrzywickiDworzec PKP w Poznaniu

Prawie 400 mln zł planują w tym roku zarobić kolejarze na sprzedaży nieruchomości. Część tych pieniędzy ma pochodzić ze sprzedaży udziałów PKP SA w galeriach handlowych przy dworcach w Poznaniu i Katowicach.

W minionym roku kolejarze sprzedali 316 nieruchomości za 203 mln zł. Wśród nich był m.in. biurowiec w Katowicach, sprzedany za 29 mln zł (przy cenie wywoławczej 14 mln zł), działka przy ul. Suchej we Wrocławiu, za którą nabywca zapłacił ponad 15 mln zł oraz działka przy ul. Braniborskiej - również we Wrocławiu - za 12,6 mln zł.

Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP SA, pytany na konferencji prasowej o prognozy dotyczące wpływów ze sprzedaży nieruchomości w tym roku wyjaśniał, że mogą one być znacznie większe niż w 2013 r.

Kolejarze chcą w tym roku zarobić 400 mln zł. Ponad to planują także rozpoczęcie inwestycji, które przyniosą duże wpływy dopiero w następnych latach. - Przykładowo planujemy rozpocząć inwestycje deweloperskie w okolicach warszawskiego dworca Zachodniego, czy Dworca Gdańskiego. Wpływy z tych realizacji nie przyjdą od razu - zastrzegł Ciżkowicz.

Kolejne zyski z inwestycji

Kolejarze negocjują warunki inwestycji w okolicach dworca Gdańskiego z firmą Ghelamco. PKP SA liczy, że umowa może zostać zawarta w pierwszym kwartale tego roku. Ma tam powstać nowy budynek dworca, a także biura, sklepy i parkingi. Jeszcze w tym roku ma też ruszyć inwestycja w okolicach dworca Zachodniego, gdzie ma powstać nowy budynek dworca oraz budynki biurowe. Kolejarze szacują wartość inwestycji na 110 mln zł.

Wśród terenów, które spółka chce zagospodarować są też okolice Wrocławia Świebodzkiego, Gdyni Międzytorza i dworca w Olsztynie. Kolejarze chcą też zabudować tereny koło dworca Głównego w Warszawie, ale to, czy inwestycja ruszy zależy od tego, czy PKP porozumieją się z Muzeum Kolejnictwa, które obecnie zajmuje tę działkę. Kolejarze proponują muzeum przeprowadzkę na Szczęśliwice, gdzie mógłby powstać nowy budynek. Kolejarze chcą też sprzedać swoje udziały w tych inwestycjach prowadzonych z deweloperami, które już się zakończyły, albo są na ukończeniu. Chodzi o udziały w galeriach handlowych, które powstały przy dworcach w Poznaniu i Katowicach. PKP S.A. jest właścicielem i zarządcą znacznej części infrastruktury dworcowej i kolejowej w Polsce. Zarządza ponad 2 tys. dworców i jest właścicielem ok. 30 tys. mieszkań oraz 100 tys. działek, z czego ok. 10 tys. ma potencjał komercyjny i może trafić do sprzedaży.

Autor: tryb//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PKP S.A. | P. Krzywicki