PKP chce tworzyć moc

Najnowsze

Aktualizacja:
pkpenergetyka.plPKP przymierza się do wytwarzania energii

Rzeczywistość dociska PKP Energetyka do ściany. Spółka powołana do handlu energią stwierdziła, że nie da się z tego utrzymać, więc zamierza ją produkować - pisze "Puls Biznesu".

Pierwszy pomysł PKP Energetyka na własne wytwarzanie energii zakładał budowę - wraz z partnerem - dużego bloku energetycznego. Jednak spółka zarzuciła tę koncepcję na rzecz innej. - Doszliśmy do wniosku, że inwestycja na tak dużą skalę to zły pomysł na tym etapie. Do naszej sieci energetycznej, mierzącej około 20 tys. km i rozproszonej na terenie całego kraju w pobliżu infrastruktury kolejowej, bardziej pasują małe źródła energii — mówi gazecie Tadeusz Skobel, prezes PKP Energetyka.

PKP stawia na Bio

Spółka przymierza się głównie do budowy elektrowni opalanych biogazem. Myśli również o własnych wiatrakach.

- Energetykę wiatrową stawiamy na drugim miejscu, bo wiąże się ona z koniecznością utrzymywania konwencjonalnych rezerw energii, a to kosztuje. Bardziej interesują nas elektrownie na biogaz. Myślimy o jednostkach rzędu 5 MW. Chcemy zbudować ich na tyle dużo, żeby po około sześciu latach produkować w nich energię zaspokajającą 25 proc. naszych potrzeb - wyjaśnia Tadeusz Skobel.

To niemało, bo PKP Energetyka sprzedaje aż 3,5 TWh rocznie, co oznacza około 3 proc. krajowego rynku. Większość obrotu spółka realizuje z grupą PKP, jednak sporo sprzedaje również prywatnym firmom kolejowym, a także innym odbiorcom.

Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: pkpenergetyka.pl