PKO ujawnia szczegóły megaemisji

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES0110DAJNOWICZ.avi

PKO BP opublikował swój prospekt emisyjny. Na rynek trafi ćwierć miliarda nowych akcji banku.

Emisja obejmie do 250 milionów akcji serii D (obecnie kapitał zakładowy PKO BP dzieli się na 1 mld akcji). Cena emisyjna wyniesie 20,5 zł.

Zapisy na akcje nowej emisji PKO BP w wykonaniu prawa poboru oraz zapisy dodatkowe potrwają od 7 do 20 października - poinformował bank w komunikacie.

Z kolei od 7 do 15 października w obrocie giełdowym znajdą się prawa poboru. W okresie tym inwestorzy będą mogli złożyć zlecenie kupna oraz sprzedaży praw poboru. Na jedno prawo poboru przypada 0,25 akcji.

Przydział akcji oferowanych objętych w ramach zapisów w wykonaniu prawa poboru oraz dodatkowych odbędzie się do 29 października 2009 roku.

KNF ma wątpliwości

Sprawą publikacji prospektu nowej emisji akcji zajmie się Komisja Nadzoru Finansowego. KNF zażąda od PKO BP wyjaśnień, dlaczego publikacja miała miejsce po zakończeniu sesji na giełdzie. Sprawiło to, że inwestorzy, którzy myśleli o nabyciu akcji PKO BP z prawem poboru do nowej emisji, musieli się na to decydować, choć nie znali harmonogramu oferty i jej ceny. Dzisiejsza sesja była bowiem ostatnią, gdy można było to zrobić. Dniem ustalenia prawa poboru jest wprawdzie 6 października, ale biorąc pod uwagę trzy dni robocze potrzebne na zaksięgowanie transakcji, i jeszcze weekend - papiery z prawem poboru można było kupić już tylko na czwartkowej sesji.

Dla inwestorów ważne będą też piątkowe notowania akcji PKO BP. 2 października akcje banku nie będą uwzględniały już prawa poboru, co obniży ich wartość. Z tego właśnie powodu na jeden dzień PKO BP zostanie wyłączony ze składu indeksu WIG 20.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES