PKO BP ma nowego prezesa

Najnowsze

TVN24Jerzy Pruski nowym szefem PKO BP

Jerzy Pruski, były wiceprezes NBP, został nowym prezesem PKO BP - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Rada nadzorcza wybrała go jednogłośnie, spośród 12 kandydatów.

W wyścigu do fotela prezesa Pruski pokonał m.in. obecnego szefa banku Rafała Juszczaka. Decyzja o wyborze nowego prezesa zapadła w piątek, późnym wieczorem.

Rada nadzorcza, która rozpisała konkurs na prezesa i siedmiu wiceprezesów banku, wybrała na razie tylko szefa PKO BP. Nowy prezes sam dobierze sobie pozostałych członków zarządu spośród kandydatów, którzy wystartowali w konkursie.

Przed nowym prezesem trudne zadanie

Zdaniem Witolda Orłowskiego, głównego ekonomisty PricewaterhouseCoopers, najważniejsze wyzwania dla nowego prezesa to zrestrukturyzowanie PKO BP i podniesienie jego konkurencyjności na rynku. - Nowy prezes powinien dbać też o to, by nie zmarnować marki PKO BP, która jest w Polsce bardzo ceniona - mówi "Gazecie" Orłowski. - Pruski jest uparty i konsekwentnie potrafi bronić swojego zdania, więc nadaje się na to stanowisko - uważa analityk.

Jednak nowego prezesa czeka też innego rodzaju walka. - Sukces Pruskiego będzie zależał od tego, czy poradzi sobie z politykami, którzy do tej pory zawsze próbowali rozdawać karty w tym banku, kontrolowanym przez skarb państwa - powiedział "Gazecie" prezes jednego z banków komercyjnych. - Jeśli uda mu się w porozumieniu z ministrem skarbu doprowadzić do drugiego etapu prywatyzacji PKO BP, to będzie wielkie osiągnięcie - uważa.

Kim jest nowy prezes?

Jerzy Pruski przez cztery lata był pierwszym wiceprezesem NBP. Odszedł z banku centralnego w styczniu na skutek konfliktu z prezesem Sławomirem Skrzypkiem.

Pruski zasiadał już w zarządzie banku komercyjnego w latach 90. Przez sześć lat był dyrektorem oddziału, członkiem zarządu i wiceprezesem LG Petro Banku (dziś bank Nordea). - Pruski jest świetnym makroekonomistą, zna się na bankowości. Moim zdaniem ma wszelkie predyspozycje, żeby poradzić sobie z tak wielkim bankiem - ocenia Włodzimierz Kiciński, prezes Nordea Bank Polska.

Jerzy Pruski obejmie funkcję prezesa 20 maja. Wtedy kończy się kadencja obecnego zarządu.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24