PKO BP ma chrapkę na BZ WBK?

Najnowsze

Aktualizacja:
WikipediaPKO BP ma chrapkę na BZ WBK

PKO BP chce kupić BZ WBK. Wynajął już do tej transakcji bank inwestycyjny Credit Suisse - donosi "Rzeczpospolita". Dotychczasowy właściciel, irlandzki Allied Irish Banks, czeka na oferty do końca czerwca. Wśród innych chętnych wymieniany jest francuski BNP Paribas, hiszpański Santander, a nawet rosyjski Sbierbank.

PKO BP może kupić akcje BZ WBK w konsorcjum albo dzięki emisji akcji. Współpraca z renomowanym bankiem inwestycyjnym jest konieczna przy tak skomplikowanych transakcjach, potwierdza też intencje kupującego i zawsze jest pierwszym konkretnym elementem w procesie fuzji i przejęć. Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło potwierdził jedynie, że "los BZ WBK nie jest mu obojętny".

W tej transakcji, według gazety, największy bank w Polsce ma wsparcie w rządzie. Gdyby doszło do połączenia obu banków, te oddziały, które się pokrywają i które mają gorsze wskaźniki rentowności, mogłyby być sprzedane w ramach części przedsiębiorstwa bankowego innym inwestorom (podobnie jak miało to miejsca przy fuzji Pekao i Banku BPH, gdzie logo i część oddziałów kupił amerykański bank GE). – Aby wszystko zostało w polskich rękach, tę część BZ WBK mogłyby przejąć np. banki spółdzielcze – uważa rozmówca gazety z kręgów rządowych.

Irlandczycy musza sprzedać bank

Teraz kluczem będzie zachowanie Irlandczyków. Przeżywający kłopoty Allied Irish Banks (właściciel wystawionych na sprzedaż 70 proc. akcji BZ WBK) musi do końca roku sprzedać polską inwestycję. Jeśli będzie mu zależało na czasie, na poważnie rozważy polską propozycję.

Według „Rz”, wszyscy zainteresowani BZ WBK (mówi się m.in. także o brytyjskim HSBC i Santanderze) mają czas do końca czerwca na złożenie niewiążących ofert przejęcia pakietu akcji banku.

W ostatnich dniach przez media - także zagraniczne - przetacza się fala spekulacji, kto okazuje zainteresowanie polskim bankiem. We wtorek ta sama "Rzeczpospolita" pisała, że poważnymi kandydatami do kupna udziałów w polskiej spółce jest brytyjski HSBC oraz hiszpański Santander. W poniedziałek francuski dziennik "Tribune" donosił, że poważnym kandydatem jest BNP Paribas. Są też doniesienia, że inwestycja interesuje się rosyjski Sbierbank.

Należące do Irlandczyków 70.036 proc. akcji BZ WBK wyceniane są na ok. 9,5 miliardów złotych. AIB postanowił je sprzedać w związku z koniecznością podniesienia swoich kapitałów własnych na lokalnym rynku irlandzkim.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia