Najnowsze

Ostatni dzwonek na rozliczenie podatku

Najnowsze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT (materiał z 2021 roku)
Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT (materiał z 2021 roku)TVN24
wideo 2/5
TVN24Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że w najbliższy piątek 30 kwietnia kończy się okres na rozliczenie PIT-a za 2020 rok. Jednym ze sposobów jest złożenie zeznania przez rządową usługę Twój e-PIT.

Deklaracje PIT stanowią informację dla urzędu skarbowego o wszystkich naszych działaniach, które mogły generować przychód. Podatnicy muszą rozliczyć się składając odpowiednią deklarację. Powinni to zrobić: w formie papierowej lub w formie elektronicznej - za pomocą rządowej usługi Twój e-PIT albo przez e-Deklaracje.

- 30 kwietnia kończy się okres rozliczeniowy, zachęcamy do skorzystania z usługi Twój e-PIT. W 2021 roku Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała na podstawie posiadanych przez siebie danych zeznania roczne za 2020 rok dla 23 milionów 262 tysięcy 396 podatników - poinformowała rzeczniczka prasowa Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek.

Dodała, że przy pomocy Twojego e-PIT-a złożono do tej pory blisko 5 milionów deklaracji. Przygotowane przez fiskusa deklaracje, w tym najpopularniejsza - PIT-37, zostały udostępnione na portalu podatki.gov.pl 15 lutego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Specjalna infolinia

Wszystkie informacje związane z rozliczeniem podatku PIT za 2020 rok można znaleźć na stronie podatki.gov.pl w dedykowanej zakładce Twój e-PIT.

Osobom, które jeszcze nie rozliczyły się z fiskusem i mają pytania z tym związane, Krajowa Informacja Skarbowa będzie udzielać wyjaśnień także w sobotę 24 kwietnia. Czynna jest infolinia KIS.

Konsultanci do godziny 15 będą odpowiadać pod numerami telefonów: 801 055 055 (z tel. stacjonarnych) oraz 22 330 03 30 (z tel. komórkowych) na pytania związane z rozliczeniem rocznym, w tym usługą Twój e-PIT.

Aby uzyskać informację w zakresie: zeznań podatkowych osób fizycznych trzeba wybrać na klawiaturze telefonu cyfrę 0, a następnie 1; usługi Twój e-PIT – cyfrę 0, a następnie 2.

Twój e-PIT

Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Można się do niego zalogować za pomocą Profilu Zaufanego (PZ), e-Dowodu, mObywatela lub poprzez bankowość elektroniczną.

- Podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia na przykład darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych - wyjaśniła rzeczniczka Szefa KAS.

Zaznaczyła, że można też zadeklarować przekazanie 1 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Należy pamiętać, że można też odrzucić przygotowany PIT i wypełnić samodzielnie formularz w usłudze Twój e-PIT, albo rozliczyć się w innej formie. Jeśli nie zrobimy nic, wówczas 30 kwietnia nasze rozliczenie przygotowane przez urząd zostanie uznane za złożone, chyba że rozliczyliśmy się wcześniej w innej formie.

Szybszy zwrot podatku

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy, na który mogą dokonać płatności przez internet.

W przypadku, gdy zeznanie, z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy do 31 maja 2021 roku wyśle podatnikowi informacje o kwocie podatku do zapłaty.

- Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT, podatnicy mogą korzystać również z systemu e-Deklaracje - poinformowała Anita Wielanek.

Podkreśliła, że w przypadku skorzystania z rozliczeń elektronicznych, termin na zwrot podatku wyniesie 45 dni, a nie 3 miesiące, jak w przypadku innych metod rozliczeń.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości