Najnowsze

PIT rozliczysz przez internet bez e-podpisu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Koniec papierowych PITów już bliski

Jeszcze w tym roku będzie można wysłać PIT-a drogą elektroniczną, bez konieczności posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Projekty rozporządzeń są gotowe - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Rozliczenie dochodów przez internet stanie się to możliwe dzięki nowelizacji Ordynacji Podatkowej, którą zajmowała się sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Wiceminister ma nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu Sejm zakończy prace nad zmianami w ustawie.

- Dzięki temu jeszcze w tym roku najliczniejsza grupa podatników, osiągających dochody z pracy, czyli składających PIT-37 mogłaby rozliczyć się w formie elektronicznej bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego - powiedział Grabowski po posiedzeniu komisji.

Termin składania PITów za ubiegły rok upływa z końcem kwietnia.

Rozliczy cię doradca

Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i ustawy o opłacie skarbowej przewiduje m.in. likwidację obowiązku zawiadamiania urzędu skarbowego o zamiarze składania e-deklaracji. Z opłaty skarbowej mają zostać zwolnione pełnomocnictwa udzielane przez podatnika do podpisywania elektronicznych deklaracji, np. doradcom podatkowym.

Dzięki zmianom minister finansów będzie mógł wydać rozporządzenie, które zniesie obowiązek posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego. Konieczność wykupienia takiego podpisu jest wskazywana jako jedna z głównych przyczyn braku popularności elektronicznych rozliczeń.

Głosowanie już w piątek?

Przewodniczący komisji finansów publicznych Zbigniew Chlebowski (PO) ma wystąpić z prośbą do marszałka Sejmu o włączenie sprawozdań komisji do obecnego porządku obrad Sejmu. Dzięki temu prace Sejmu nad tymi zmianami mogłyby zakończyć się głosowaniem w najbliższy piątek.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24