PIT coraz dalej od rąk szefa

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pracodawca jednak nie rozliczy podatku?

Pracodawcy wygrywają z rządem. Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się przeciwko nałożeniu na przedsiębiorców obowiązku rozliczenia deklaracji podatkowych pracowników. Wcześniej przeciw przeforsowanej przez PO w Sejmie ustawie opowiedział się Senat. Los ustawy rozstrzygnie się w tym tygodniu w Sejmie.

Uchwalona w październiku tego roku przez Sejm nowelizacja ustawy o PIT, nakładająca na pracodawców obowiązek rozliczenia swoich pracowników przewiduje, że pracodawcy zaczną obliczać podatek pracowników, wypełniać deklaracje i wysłać je do urzędu skarbowego w 2011 roku. Pracownik, który chciałby rozliczyć się sam, musiałby zawiadomić o tym pracodawcę. Senat podjął jednak uchwałę o odrzuceniu nowelizacji.

We wtorek sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała uchwałę Senatu. Wiceminister finansów Maciej Grabowski poprosił komisję, by opowiedziała się za odrzuceniem uchwały Senatu. Tłumaczył, że nowela miałaby wejść w życie w 2011 r., w związku z tym firmy miałyby dostatecznie dużo czasu, by się do nowych obowiązków przygotować. Grabowski zapewnił, że rząd przygotował też rekompensaty dla firm rozliczających pracowników. Dodał ponadto, że nowe rozwiązania poparły związki zawodowe.

Tylko PO za

Analizując przepisy ustawy, Senat stanął na stanowisku, że zawarte w niej rozwiązania stanowią nadmierne obciążenie dla pracodawców kleina o pit


Przeciwnicy nowych przepisów przywoływali też "druzgocącą" opinię przedsiębiorców do nowych przepisów. Zdaniem PKPP Lewiatan, rozliczenie pracownika będzie kosztować firmę 100 zł rocznie.

Głosowanie senackiej uchwały odbędzie się podczas rozpoczynającego się w tym tygodniu posiedzenia Sejmu. Zgodnie z konstytucją uchwałę Senatu odrzucającą ustawę uważa się za przyjętą, jeżeli Sejm nie odrzuci jej bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24