Najnowsze

Podatkowa rewolucja coraz bliżej. Trwają testy systemu

Najnowsze

Urzędnicy wypełnią PIT-y
Urzędnicy wypełnią PIT-yTVN24 BiS
wideo 2/4

W 2019 roku fiskus wypełni deklaracje za podatników. To efekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. - Aktualnie trwają testy akceptacyjne usługi "Twój e-PIT". Przygotowujemy się do testów wydajnościowych systemu, które rozpoczniemy na początku przyszłego roku - powiedział pełnomocnik do Spraw Informatyzacji w Ministerstwie Finansów Przemysław Koch.

W 2019 roku fiskus rozliczy podatek między innymi od pracowników, natomiast w 2020 roku także od samozatrudnionych, w tym rozliczających się podatkiem liniowym

Twój e-PIT

Zdaniem pełnomocnika do Spraw Informatyzacji w Ministerstwie Finansów Przemysława Kocha, najważniejszym projektem informatycznym, którego wprowadzenie resort finansów planuje na przyszły rok, jest usługa "Twój e-PIT".

Ma zostać uruchomiona 15 lutego 2019 roku. W jej ramach fiskus przygotuje rozliczenie PIT za podatnika. W pierwszym etapie, czyli w lutym 2019 roku obejmie podatników rozliczających się formularzami PIT-37 i PIT-38, czyli osoby uzyskujące przychody z umowy o pracę i osiągające zyski z papierów wartościowych. W 2020 roku, jak poinformował Koch, z "Twojego e-PIT" będą mogli skorzystać podatnicy składający PIT-28, PIT-36 i PIT-36L, czyli osoby otrzymujące przychody z tytułu najmu oraz prowadzące działalność gospodarczą. - Aktualnie trwają testy akceptacyjne usługi "Twój e-PIT". Przygotowujemy się do testów wydajnościowych systemu, które rozpoczniemy na początku przyszłego roku - powiedział przedstawiciel MF. Dodał, że resort finansów przygotowuje system do obsługi około kilkudziesięciu deklaracji na sekundę oraz kilkuset komunikatów użytkownik-system na sekundę w okresie szczytowego obciążenia.

Zapłata podatku

Po zalogowaniu się podatnik będzie mógł zapoznać się z przygotowaną przez fiskusa propozycją rozliczenia podatku za zeszły rok, zobaczyć czy ma podatek do zapłaty, czy nadpłatę do zwrotu. Będzie mógł zmodyfikować ulgi a także dane organizacji pożytku publicznego, którą chciałby zasilić 1-proc. podatku oraz zaakceptować rozliczenie. - W przypadku konieczności zapłaty podatku, zintegrujemy usługę z płatnością on-line. Należny podatek PIT od razu będzie można zapłacić i otrzymać potwierdzenie - powiedział. - Obecnie weryfikujemy gotowość banków do implementacji usługi natychmiastowego przelewu podatkowego - powiedział. Pełnomocnik wyjaśnił, że data 15 lutego wynika pośrednio z terminu przekazania przez przedsiębiorców oraz organy rentowe do resortu finansów deklaracji PIT-11 oraz PIT-40A, dotyczących rozliczenia pracowników i świadczeniobiorców. Jednostki te mają na to czas do końca stycznia. Ministerstwo będzie więc miało jedynie dwa tygodnie na przetworzenie zawartych tam danych i przygotowanie elektronicznych PIT-ów dla podatników.

PIT za 2018 rok

Stosowną nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) upraszczającą rozliczenia tego podatku i nakładającą na fiskusa obowiązek wypełniania deklaracji za podatników prezydent podpisał na początku listopada br. Zakłada ona, że obok funkcjonujących dotąd sposobów składania zeznań podatkowych przez podatnika, czyli w postaci papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem systemu e-deklaracje, będzie możliwa nowa forma rozliczenia podatkowego, polegająca na wypełnieniu zeznania podatkowego przez Krajową Administrację Skarbową bez konieczności składania wniosku przez podatnika. Z wypełnionym przez KAS zeznaniem podatnik będzie mógł się zapoznać na Portalu Podatkowym od 15 lutego. Możliwość rocznego rozliczenia PIT dotyczyć będzie podatników rozliczających się: indywidualnie; wspólnie z małżonkiem; w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Kilka możliwości

Przygotowane przez KAS zeznanie podatkowe będzie można zweryfikować i zaakceptować bez zmian, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT. W przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 można nic nie robić – wtedy z upływem terminu do składania zeznań rocznych, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT.

Można je też zmodyfikować lub uzupełnić o dane, których nie ma KAS i następnie je zaakceptować, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT. Ostania ewentualność to odrzucić przygotowane przez KAS zeznanie i rozliczyć się samodzielnie. W zeznaniu przygotowanym przez KAS podatnicy będą mogli wskazać lub zaktualizować numer rachunku osobistego zgłoszony w urzędzie skarbowym do zwrotu nadpłaty. Zeznania podatkowe będą dostępne od 15 lutego roku następującego po roku podatkowym do 30 kwietnia.

Autor: mb/ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości