PiS: Wyższa składka do Trybunału

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Beata Szydło zapowiada TK za podwyższenie składki

- PiS złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która podwyższa składkę rentową płaconą przez pracodawców - poinformowała wiceszefowa partii Beata Szydło. Przepisy zwiększające składkę weszły w życie dzisiaj.

Według posłów PiS ustawa jest niezgodna ze 123 artykułem konstytucji mówiącym, że Rada Ministrów może uznać uchwalony przez siebie projekt ustawy za pilny, z wyjątkiem projektów ustaw podatkowych, ustaw dotyczących wyboru prezydenta Rzeczypospolitej, Sejmu, Senatu oraz organów samorządu terytorialnego, ustaw regulujących ustrój i właściwość władz publicznych, a także kodeksów.

Jak argumentuje partia, nowelizacja ustawy nie mogła zostać przyjęta w trybie pilnym, ponieważ miała charakter ustawy podatkowej przez to, że nakłada daninę publiczną.

PO podwyższa, to co PiS obniżył

Posłowie PiS uważają, że nowelizacja narusza również art. 2 konstytucji, który mówi, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. - Donald Tusk i minister Rostowski łatają w ten sposób dziurę budżetową - powiedziała Beata Szydło. Jak dodała, za rządów PiS składka rentowa była obniżana.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podwyższająca o 2 pkt. proc. składkę rentową płaconą przez pracodawców weszła w życie dzisiaj. Składka wzrosła z sześciu do ośmiu proc.; pracownik będzie płacił (jak dotychczas) 1,5 proc. pensji brutto, natomiast pracodawca - 6,5 proc. Według rządu rozwiązanie to powinno zapewnić w 2012 roku poprawę sytuacji sektora finansów publicznych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24