PiS: Nie podnosić VAT-u na ubranka

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24PiS mówi "nie" podniesieniu VAT na ubranka

PiS domaga się niepodnoszenia od 1 stycznia VAT-u na ubranka dziecięce. Jak tłumaczył Jarosław Kaczyński, Polska powinna wykorzystać wszystkie możliwe procedury europejskie, aby nie trzeba było wprowadzać podstawowej stawki VAT na te artykuły. Jak zapewnił przedstawiciel resortu finansów, rząd podejmował już takie próby i były one nieskuteczne.

- Zdecydowanie będziemy się domagać, by wprowadzenie tego wysokiego VAT-u od 1 stycznia zostało wycofane, żebyśmy po prostu wykorzystali te procedury Unii Europejskiej, które mogą pozwolić na zmianę tej niekorzystnej dla nas decyzji Trybunału (Sprawiedliwości Unii Europejskiej - red.) - powiedział Kaczyński na konferencji prasowej pt. "Jeden podpis premiera Tuska - tanie ubranie dla malucha".

Podwyżka VAT na ubranka dziecięce od 1 stycznia 2012 r. jest konsekwencją wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), który w październiku 2010 r. orzekł, że Polska ma zaprzestać stosowania preferencyjnej stawki VAT na te towary - obecnie jest to 8 proc. - i obłożyć je stawką podstawową - 23 proc. ETS uznał, że nasze przepisy są sprzeczne z regulacjami unijnymi.

Wniosek do KE

PiS przygotowało wniosek do Komisji Europejskiej ws. utrzymania dotychczasowej stawki VAT na odzież dziecięcą. - Wykonaliśmy pracę za premiera Donalda Tuska, za ministra Rostowskiego. Nasz wniosek uzasadniliśmy sytuacją demograficzną, dzietnością, która jest jedną z najniższych na świecie, ale dodatkowo mamy argumenty podatkowe - powiedział poseł PiS Przemysław Wipler.

Wipler przypomniał, że to nie pierwszy przypadek przegranej Polski w kwestiach podatkowych. - Przegraliśmy wcześniej podobne procesy dotyczące zakwestionowania przez Trybunał prawa rządu polskiego do odebrania nam możliwości odliczenia VAT-u od samochodów z kratką - mówił i wskazał, że wówczas rząd zareagował błyskawicznie i KE uznała nasze racje.

Wyraził nadzieję, że rząd skorzysta z przygotowanego przez PiS wniosku "i nie wyjmie z kieszeni polskich rodzin wychowujących małe dzieci kolejnych 160 mln złotych".

Są drogi, którymi można doprowadzić do tego, że VAT będzie niski, nawet zerowy, bo są w Unii Europejskiej kraje, gdzie VAT jest zerowy: Anglia, Irlandia Jarosław Kaczyński

- Są drogi, którymi można doprowadzić do tego, że VAT będzie niski, nawet zerowy, bo są w Unii Europejskiej kraje, gdzie VAT jest zerowy: Anglia, Irlandia - dodawał Kaczyński. Ocenił też, że w przyszłym roku ceny ubranek wzrosną także z innych powodów. - Podwyżki związane z coraz wyższymi kosztami paliw będą też wpływały na to, że te ubranka dla dzieci będą coraz droższe - powiedział szef PiS.

"Były próby"

Do sprawy odniósł się dziś w rozmowie z TVN CNBC podsekretarz stanu w ministerstwie finansów Jacek Kapica. - Polska podejmowała działania w związku z próbą przedłużenia okresu obowiązywania niższego VAT na ubranka dziecięce i spotkaliśmy się z brakiem akceptacji państw UE - zapewnił.

- PiS albo świadomie, albo w związku z brakiem kompetencji nie zdaje sobie sprawy, że to jest wymóg unijny. My tylko dostosowujemy się do przepisów unijnych, które nas do tego obligują - powiedział z kolei poseł Platformy Paweł Olszewski.

"Horrendum"

Przedstawiciele PiS podczas dzisiejszej konferencji odnieśli się też do zapowiedzianego w expose premiera stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego kobiet do 67 lat. Jarosław Kaczyński nazwał ten pomysł "horrendum".

Źródło: PAP, TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24