PiS: Darowaną żywność zwolnić z VAT

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Sen. Grzegorz Czelej przedstawia projekt zmian w ustawie o VAT

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt ustawy, znoszący opodatkowanie podatkiem VAT od żywności przekazywanej organizacjom charytatywnym z przeznaczeniem dla ich podopiecznych. Jak tłumaczą działacze partii, ma to zapobiec niszczeniu żywności, która zamiast do utylizacji może trafić do potrzebujących.

Jak powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, projekt jest już złożony w Sejmie.

Jeden z autorów projektu, senator Grzegorz Czelej wyjaśniał, że obecnie zgodnie z przepisami ustawy o VAT przekazywana żywność jest zwolniona z podatku. Oznacza to jednak, że firma, która takiej darowizny dokonuje, musi obliczyć podatek, który wcześniej został naliczony (np. w związku z zakupem surowców do wytworzenia produktu) i zwrócić do urzędu skarbowego tę sumę.

W opinii senatora te dodatkowe kłopoty i konieczność zapłacenia pieniędzy powstrzymują wielu przedsiębiorców przed dokonywaniem darowizn - i w efekcie żywność, której okres przydatności do spożycia kończy się trafia na wysypiska i do utylizacji.

Zgodnie z propozycją PiS tego rodzaju darowizny mają być kwalifikowane jako "podarunki małej wartości", co oznacza ich zwolnienie od podatku dochodowego, a w związku z tym nie ma problemu VAT-u w ogóle - tłumaczył sen. Czelej. Projektodawcy chcą także, aby możliwość darowania żywności na tych zasadach mieli zarówno jej producenci, jak i handlowcy, a także restauracje.

Natomiast odbiorcami takich darów mogłyby być wyłącznie organizacje pożytku publicznego. Dodatkowo miałyby one zawierać z darczyńcami umowy, regulujące co i na jakich zasadach jest darowane. - Chcemy uniknąć jakichkolwiek przepływów żywności, które byłyby poza kontrolą - tłumaczył sen. Czelej.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24