PiS chce specjalnego resortu ds. energetyki

Najnowsze

TVN24Błaszczak: "Niezbędna jest koordynacja polityki energetycznej w naszym kraju"

Prawo i Sprawiedliwość domaga się powołania specjalnego resortu ds. energii, który koordynowałoby politykę energetyczną rządu. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak przekonuje, że rząd nie radzi sobie z polityką energetyczną.

Zdaniem Mariusza Błaszczaka brak odpowiedniej koordynacji sprawia, że mamy do czynienia z "próbą gry interesów" niekorzystnych dla polskiej racji stanu. Dowodem na to - mówił - jest m.in. sprawa memorandum gazowego, a także "ślimaczące się" sprawy budowy gazoportu w Świnoujściu i gazu łupkowego. Zdaniem szefa klubu PiS, żeby zapewnić koordynację działań rządu w sprawach energetyki, należy powołać ministerstwo ds. energii. Inny poseł PiS Paweł Szałamacha powiedział, że partia będzie "do skutku" pytała premiera Donalda Tuska i nowego ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego o zakup akcji Azotów Tarnów przez Acron.

- PiS chce się dowiedzieć, dlaczego w sytuacji, kiedy w połowie kwietnia Acron przekroczył próg 15 proc. udziału w kapitale ZA Tarnów - i Skarb Państwa miał informacje o tym fakcie - po kilku dniach SP zdecydował się na sprzedaż 12 proc. swoich akcji - mówił Szałamacha. - Dlaczego, kiedy Acron zwiększa konsekwentnie swoje zaangażowanie w ZA Tarnów, przekracza kolejne progi, Skarb Państwa uchyla drzwi? - wyliczał. - Kolejne pytanie, czy w ramach pakietu 12 proc. akcji, które zostały sprzedane w ostatnich dniach urzędowania w MSP Mikołaja Budzanowskiego, jednym z nabywających był Acron? - dodał poseł PiS.

Resort odpowiada

- W związku z przekroczeniem (w styczniu 2013 r.) progu 33 proc. udziału w Grupie Azoty Skarb Państwa miał ustawowy obowiązek, aby w terminie 3 miesięcy od przekroczenia tego progu zejść poniżej progu 33 proc. lub ogłosić wezwanie następcze w celu osiągnięcia 66 proc. udziału w Grupie Azoty - tłumaczyła rzeczniczka resortu skarbu Katarzyna Kozłowska. - Dodatkowo EBOiR zobowiązał się do niesprzedawania akcji Spółki przez najbliższe 12 m-cy oraz udzielił Skarbowi Państwa prawa pierwszeństwa nabycia akcji spółki. Więkzość inwestorów biorących udział w transakcji zaoferowała Skarbowi Państwa podobne uprawnienia. Acron i podmioty powiązane nie objęły akcji w transakcji sprzedaży pakietu akcji Skarbu Państwa - kontynuowa rzeczniczka resortu. Kozłowska przypomniała, że zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych obowiązek ujawnienia stanu posiadania w spółce publicznej spoczywa na podmiotach, których udział w ogólnej liczbie głosów osiągnął lub przekroczył 5 proc.

Największa Polska firma chemiczna

Azoty Tarnów to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na giełdzie. Grupa Acron, za pośrednictwem Norica Holding, wezwała w połowie maja ub.r. do sprzedaży akcji ZA Tarnów. W wyniku tego wezwania chciała osiągnąć 66 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Zarząd Azotów ocenił to wezwanie negatywnie i zwrócił się do akcjonariuszy, by na nie nie odpowiadali. Skarb Państwa wystąpił natomiast z pomysłem fuzji Tarnowa z Zakładami Azotowymi Puławy. Do Skarbu Państwa należy ok. 45 proc. akcji ZA Tarnów, a ok. 15 proc. ma holding Norica. Pozostałe należą m.in. do funduszy emerytalnych.

Autor: kr/ja

Źródło zdjęcia głównego: TVN24