PiS chce głowy Grada

Najnowsze

Aktualizacja:

PiS przygotowuje wniosek o wotum nieufności wobec ministra skarbu Aleksandra Grada za zaniedbania w sprawie prywatyzacji stoczni. Za to samo Platforma chce postawić byłego ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego przed Trybunałem Stanu.

- Trwają już prace nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra skarbu Aleksandra Grada - powiedział szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Gosiewski. Dodał, że wniosek zostanie złożony w Sejmie "w niedługim czasie".

Bitwa na wnioski

Gosiewski odpierał też zarzuty PO wobec ministra skarbu w rządzie PiS Wojciecha Jasińskiego. Podkreślił, że zapowiedziany przez Platformę wniosek o postawienie Jasińskiego przez Trybunałem Stanu w związku z zaniedbaniami i nieprawidłowościami przy restrukturyzacji polskich stoczni jest "bezzasadny".

Paweł Poncyljusz (PiS)TVN24

- Formacja, która nic nie zrobiła w sprawie stoczni, zbiera podpisy na ministra, który znacząco przyczynił się do uratowania stoczni przez ponad szesnaście miesięcy - przekonywał Gosiewski.

Na specjalnie zwołanej konferencji wtórował mu partyjny kolega Paweł Poncyljusz, były wiceminister gospodarki. - Jeżeli to było takie proste, żeby sprywatyzować stocznie, dlaczego minister Grad nie zrobił tego w ciągu 10 miesięcy? Rząd PiS zrobił 10 okrążeń, a ministrowi Gradowi została ostatnia prosta - podkreślił Poncyljusz.

Biorąc pod uwagę, że do przegłosowania obu dokumentów potrzeba trzy piąte głosów w Sejmie, oba wnioski wydają się być skazane na porażkę.

Stocznie czekają

Komisja Europejska dała Polsce czas do 12 września na przygotowanie nowych planów restrukturyzacji stoczni w Gdyni i Szczecinie. W czwartek w Sejmie minister Grad przekonywał posłów, że winę za opóźnienia w tej sprawie ponosi rząd PiS. Wyraził też nadzieję, że propozycję inwestorów - ISD Polska i Mostostalu Chojnice zostaną zaakceptowane przez Komisję Europejską i do 30 września uda się sprywatyzować oba zakłady. Jeśli tak się nie stanie, to stocznie będą musiały oddać kilka mld zł publicznej pomocy, co jest równoznaczne z ich upadłością.

Źródło: TVN24, PAP