PIR zniknie? "Kamieni kupa" do podziału

Najnowsze

tvn24Lotos podpisał umowę z PIR

Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe, sztandarowe przedsięwzięcie Tuska, która miała być kołem zamachowym polskiej gospodarki ma zniknąć - pisze "Wprost". Tygodnik podaje, że przyszłość PIR jest już przesądzona. Spółka ma zostać podzielona i czeka je tzw. ufunduszowienie.

PIR to spółka, która powstała w ramach Programu Inwestycje Polskie w czerwcu 2013 roku. Jego celem było zapewnienie finansowania dla długoterminowych projektów kluczowych dla infrastruktury naszego kraju. Działanie spółki polega na inwestowaniu w ważne projekty, które muszą być rentowne.

Czarne chmury

Po tzw. aferze taśmowej, którą opisał Tygodnik Wprost nad PIR zwisły czarne chmury. Wszystko przez słowa byłego już ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sieniewicza, który w nagranej rozmowie z prezesem NBP Markiem Belką określił PIR jako "(...) dupa i kamieni kupa". "Powiedzonko weszło do słownika polityki. Nie tylko jako określenie tego pomysłu premiera, ale szerzej, jako określenie efektów jego rządów" - pisze Wprost.

Podział spółki

Według informacji Tygodnika Wprost PIR zostanie podzielony na PIR Management i PIR Kapitał. Czeka je też tzw. ufunduszowienie. "PIR Kapitał, czyli aktywa, zostaną przeniesione do nowego funduszu inwestycyjnego, który tworzy Bank Gospodarstwa Krajowego. Bank ten otrzymał już zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na taką działalność" - pisze Wprost. Wprost pisze też, że w ramach TFI BGK ma działać zamknięty fundusz, gdzie trafią aktywa PIR, czyli około 1,2 mld złotych, które pochodzą z dokapitalizowania ze sprzedaży pakietu akcji PGE. Funduszem ma zarządzać spółka PIR Management.

Odwołany prezes

Przed dwoma tygodniami rada nadzorcza PIR odwołała Mariusza Grendowicza z funkcji prezesa. Nie podano powodów jego odwołania. Jednak przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa wielokrotnie informowali, że oczekują od PIR przyspieszenia prac związanych z podpisywaniem umów na finansowanie dużych projektów infrastrukturalnych. Resort informował później, że oczekuje, iż nowy prezes PIR zwiększy aktywność spółki i zajmie się jej ufunduszowieniem. Celem jest zaangażowanie PIR w projekty o wartości 10 mld zł do końca 2015.

Mariusz Grendowicz stracił stanowisko szefa PIRTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz//km / Źródło: Wprost, PAP

Źródło zdjęcia głównego: pir.pl