Piloci BA zgadzają się na obcięcie płac

Najnowsze

Aktualizacja:

Związek zawodowy pilotów British Airways zawarł bezprecedensową ugodę z pracodawcą: w zamian za obniżkę płac piloci otrzymają akcje firmy, stając się jej udziałowcami. Zarobki lotników będą mniejsze o 3-4 tysiące funtów rocznie. Zarabiają średnio ok. 80 tys. funtów rocznie.

Oprócz zmniejszenia płac związek zawodowy BALPA, reprezentujący ok. 95 proc. spośród ogólnej liczby 3,2 tys. pilotów, przystał na zmniejszenie zatrudnienia o 78 pilotów i inne działania oszczędnościowe, które pozwolą pracodawcy zaoszczędzić 26 mln funtów rocznie począwszy od 1 października br.

W zamian piloci otrzymają akcje British Airways wartości 13 mln funtów.

Związkowcy liczą, że krótkoterminowe wyrzeczenia przyczynią się do poprawy kondycji finansowej firmy i pozwolą jej przetrwać trudny okres. Piloci mają 3 tygodnie, by w tajnym głosowaniu zaakceptować zawartą przez ich związek ugodę.

Strata BA za ostatni rok obrachunkowy wyniosła 401 mln funtów. Za 1 akcję BA płacono w środę na zamknięciu 1,32 funta. W okresie wysokich giełdowych notowań w 2007 roku cena 1 akcji sięgnęła 5,77 funta.

Szef BA Willie Walsh zaapelował ostatnio do pracowników o zgłaszanie chęci do przepracowania bez wynagrodzenia do 4 tygodni w roku. Podkreślał, że BA walczy o przetrwanie.

Źródło: PAP