Pierwszy raz w historii Microsoft zanotował stratę

Najnowsze

Wikipedia CC BY SAKoncern z małym potknięciem

Microsoft, legendarna firma przemysłu informatycznego, po raz pierwszy w swojej rynkowej historii zamknęła kwartał ze stratą. Wszystkiemu winny jeden z projektów koncernu o nazwie Aquantive, której koszt został zaksięgowany jako strata.

Jak podał Microsoft, drugi kwartał 2012 roku został zamknięty stratą w wysokości 492 milionów dolarów. Dla porównania rok wcześniej w tym samym okresie koncern zarobił na czysto 5,9 miliarda dolarów. Wszystko po staremu Ogłoszenie zamknięcia kwartału na minusie jest niezwykłe, bowiem Microsoftowi nie przydarzyło się to jeszcze nigdy od pojawienia się na giełdzie w 1986 roku. Winne temu jest zaksięgowanie całych kosztów projektu reklamowego Aquantive, które wynosiły 6,2 miliarda dolarów.

Koncern zdecydował się na taki krok, bowiem Aquantive nie przynosiło spodziewanych zysków. Od zakupienia przez Microsoft w 2007 roku ta platforma marketingu internetowego nie zdołała osiągnąć założonych celów i pozostała w cieniu głównego rywala, Google. Z tego powodu koncern zdecydował się zapisać koszt zakupu Aquantive w wysokości 6,3 mld dolarów jako stratę.

Niezależnie od pozornie kiepskiego wyniku za kwartał, dochód w drugim kwartale wyniósł 18,06 mld dolarów, czyli o cztery procent w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy. Informacja ta wywołała wzrost wartości akcji Microsoftu o 1,6 procent.

Autor: mk//gak/k / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA