Pierwszy raz ponad połowa Polaków oddała 1 procent

Najnowsze

TVN24Pierwszy raz większość podatników podarowała 1 proc.

W tym roku pierwszy raz większość podatników skorzystała z możliwości podarowania 1 proc. swojego podatku - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Podatnicy samodzielnie rozliczający się z fiskusem oddali go organizacjom pożytku publicznego.

"Z roku na rok, mimo pewnych niewielkich nieregularności, wzrasta odsetek podatników skłonnych wspierać organizacje pożytku publicznego, dochodząc w 2012 r do 57 procent" - zauważa CBOS.

Komentując wyniki badania Centrum podkreśla również, że wzrasta odsetek podatników deklarujących, że nie ma kłopotu z wypełnieniem swojego formularza PIT. Większość składa zeznania osobiście Ponad dwie trzecie rozliczających się samodzielnie podatników (67 proc.), złożyło swoje zeznanie podatkowe osobiście w urzędzie, 15 proc. listownie, a 12 proc. przez Internet. Ponadto 5 proc. złożyło swoje PIT-y w inny sposób - przez znajomych, rodzinę, księgowych bądź biura rachunkowe.

53 proc. badanych, samodzielnie rozliczających się z urzędem skarbowym uważa, że wypełnienie PIT-u było dla nich łatwe, kłopot z tym zadeklarowało z kolei 31 proc. uczestników badania. Za to 16 proc. nie miało na ten temat zdania.

Sondażownia zauważa, że wypełnianie formularzy podatkowych staje się dla Polaków coraz łatwiejsze - do 2008 roku wśród podatników samodzielnie rozliczających się z fiskusem przeważało przekonanie, że wypełnianie PIT-ów jest trudne. Za to już od 2009 roku dominuje pogląd, że jest ono łatwe i obecnie odsetek badanych, wyrażających taką opinię jest najwyższy w całym analizowanym okresie - podkreśliło Centrum.

Sondaż przeprowadzono w dniach 10-16 maja 2012 r. na liczącej 1017 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Autor: dp//kdj/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24