Pierwsza od tygodni nudna, zielona sesja

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPodsumowanie dnia na GPW godz. 17:00

Takiego dnia na warszawskim parkiecie nie było już dawno: na otwarciu notowań WIG 20 wzrósł o 5,73 procent, potem nieco stracił, ale wahania były nieznaczne. Po niemal "płaskiej" sesji dzień zakończył o 4,11 proc. nad kreską. Jednak widać było, że optymizm w Warszawie pod koniec sesji przygasa, podobnie jak w trakcie sesji w USA.

Fala optymizmu krąży wokół ziemskiego globu. Kiedy straci siłę? Zaczęło się od rekordowych wzrostów - jeszcze w poniedziałek - na Wall Street. W czasie gdy Europa spała, euforia ogarniała Daleki Wschód. Japoński wskaźnik Nikkei 225 wzrósł o 14,15 procent, ce jest jego historycznym rekordem.

Europa też z optymizmem

W chwili zamknięcia warszawskiej sesji europejskie indeksy były na sporym plusie, przekraczającym 5 proc. We wtorek utrzymywał się poniedziałkowy optymizm, który wybuchł w poniedziałek po ogłoszeniu przez kolejne rządy państw europejskich planów pomocy dla sektora bankowego. Ich wartość przekracza w sumie bilion euro.

Także drugi dzień trwa optymizm na giełdach w USA. Dow Jones Industrial Average i Standard and Poor's 500 na otwarciu wyskoczyły pionowo w górę. Jednak w chwili, gdy zamykano warszawską sesję indeksy były dalej na plusie, ale niedługo później ocierały sie już o spadki. Natomiast Nasdaq, który także otworzył się silnym wzrostem spadał o blisko jeden procent Widać, że optymizm w USA traci na sile.

Warszawa odreagowała

W Warszawie wzrost nie była aż tak silny, jak na rynkach Europy, ale i tak satysfakcjonujący. Szerszy indeks WIG wystartował od poziomy o 4,95 proc. wyższego od poniedziałkowego zamknięcia. Notowania zakończył po wzroście o 3,8 proc.

Indeks średnich spółek mWIG40 wzrósł o 3,6 proc., a indeks małych spółek sWIG80 o 2,6 proc.

Silne wzrosty w Moskwie

Od silnego wzrostu cen akcji rozpoczęły się wtorkowe sesje na dwóch największych giełdach w Rosji - RTS i MICEX.

W ciągu pierwszych 20 minut indeks tej pierwszej zyskał 6,27 proc. i wyniósł 840,77 pkt. Natomiast wskaźnik MICEX podskoczył aż o 12,42 proc. - do poziomu 749,10 pkt.

Według analityków, rosyjskie parkiety powtarzają dynamikę giełd w Ameryce i Azji, gdzie ceny papierów w poniedziałek i wtorek wystrzeliły w górę. Jeszcze w poniedziałek indeks RTS stracił 6,34 proc., a MICEX - 4,85 proc.

Zyskują akcje banków

W Europie zyskują akcje banków, w tym ING Groep NV i Royal Bank of Scotland Group Plc, które zwyżkowały po ponad 10 proc.

Societe Generale SA rośnie o 13 procent po zanotowaniu zysku i po informacji, że bank nie będzie potrzebował dodatkowego kapitału.

Nie wszystkim jednak wiedzie się tak dobrze: akcje Fortisa spadają na giełdzie w Brukseli o 64 proc - najniższego poziomu od czasu powstania tej firmy. Dzieje się tak po informacji, że bank pozyska 14,4 mld euro ze sprzedaży swoich oddziałów bankowych i ubezpieczeniowych w Holandii i Belgii.

Także kurs akcji BNP Paribas, największego banku we Francji, spada we wtorek na giełdzie w Paryżu o ponad 6 procent. Powodem są spekulacje, że ta instytucja może potrzebować podwyższenia kapitału - podają maklerzy. Akcje banku staniały o ponad 4 euro do 60,11 euro. W ubiegłym tygodniu bank zgodził się przejąć spółkę usług finansowych Fortis w Belgii i Luksemburgu.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES