Pieniądze płyną do funduszy

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huAktywa funduszy inwestycyjnych wynoszą około 105 mld zł

Do funduszy inwestycyjnych napłynęło w sierpniu 300-400 mln zł nowych środków. Aktywa całego rynku TFI pozostały na poziomie zbliżonym do lipca z powodu spadków na giełdzie - wynika ze wstępnych szacunków Analiz Online.

- Według wstępnych szacunków, opartych na danych z 27 TFI odpowiadających za 80 proc. polskiego rynku funduszy inwestycyjnych, aktywa pod zarządem towarzystw funduszy inwestycyjnych pozostały w sierpniu na poziomie zbliżonym do lipcowego. Przypomnijmy, że przed miesiącem środki zgromadzone w funduszach inwestycyjnych wyniosły 105 mld zł - napisano.

Kto zarabiał, kto tracił

Dodatnia stopę zwrotu w sierpniu miały fundusze dłużne, mieszane, stabilnego wzrostu i zagraniczne fundusze nieruchomości. Największe straty przyniosły za to fundusze akcji amerykańskich.

Spadki na giełdzie spowodowały, że fundusze uniwersalne akcji polskich straciły 1,1 proc., a fundusze kupujące akcje małych i średnich spółek wyszły na zero.

Inwestujemy mimo niepewnej koniunktury

Pomimo niepewnej koniunktury na rynku akcji, ludzie nadal wpłacali pieniądze do funduszy.

"Aktywom sprzyjało (...) kolejne, dodatnie saldo wpłat i umorzeń. Szacujemy, że bez uwzględnienia danych o funduszach aktywów niepublicznych, w sierpniu TFI pozyskały netto 300-400 mln zł nowych środków" - powiedział cytowany w komunikacie Tomasz Publicewicz z Analiz Online.

Napływy netto przekraczające 100 mln zł zanotowały Union Investment TFI, Idea TFI oraz Quercus TFI.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu