Pieniądze dla Amber Gold "idą" na konto nowej firmy

TVN 24Dyspozycja przesłana przez Amber Gold

Konto, na które klienci Amber Gold mają wpłacać pieniądze, należy do PST SA – spółki, którą kilka dni temu założyła żona właściciela AG, Marcina Plichty. Jak wynika z dokumentów, PST to firma działająca w imieniu Amber Gold. Informacje zdobyliśmy próbując sami założyć lokatę w parabanku.

By pokazać, że w Amber Gold nadal można zrobić lokatę i by zobaczyć, jak to teraz wygląda od strony klienta, postanowiliśmy przez internet sami "założyć" jedną z nich.

Jako "Zofia Nowak" wybraliśmy lokatę w złoto o najniższej kwocie tysiąc złotych, na jeden miesiąc z oprocentowaniem 10 proc. w skali roku (kwota odsetek po miesiącu to 7 zł i 97 gr).

Amber Gold prosił o podanie danych takich, jak adres zamieszkania, nr telefonu, nr dowodu, peselu oraz rachunku bankowego do wypłaty lokaty.

W imieniu Amber Gold działa firma żony Plichty

Po zakończeniu procedury, otrzymaliśmy automatycznie wygenerowanego e-maila z informacją, że w ciągu jednego dnia roboczego AG skontaktuje się z nami telefonicznie w celu potwierdzenia złożonej dyspozycji. Dopiero po "pozytywnej weryfikacji" mieliśmy otrzymać plik dokumentów – "dyspozycję zawarcia Umowy Przechowywania oraz opis dalszych kroków procedury".

Mimo, iż żadnej weryfikacji nie przechodziliśmy (nie podaliśmy prawdziwego numeru telefonu, więc nie można było się z nami skontaktować), dzień później na skrzynkę pocztową dostaliśmy kartę klienta, dyspozycję oraz druk przelewu.

"Aby Lokata zaczęła funkcjonować należy dokonać jej opłacenia, na wskazane w dyspozycji konto należące do PST S.A. Długie Ogrody 8-14, 80-755 Gdańsk. Wpłaty należy dokonać do dnia 14 sierpnia 2012 roku. (…) Po otrzymaniu płatności zostanie wygenerowane dla Państwa potwierdzenie zawarcia lokaty i przesłane drogą elektroniczną jak i listową na adres podany w Karcie Klienta" – napisano nam w wysłanym e-mailu, w którym podano także numer konta, na który mamy przesłać pieniądze.

W wysłanych nam dokumentach stwierdzono wprost, że w imieniu Amber Gold działa PST SA. Jak już wcześniej pisaliśmy, firmy mieszczą się pod tym samym adresem, przy ul Długie Ogrody 8-14 w Gdańsku. Ostatecznie nie wpłaciliśmy wymaganego tysiąca złotych, co jest konieczne do ostatecznego zawarcia umowy.

Rodzinne powiązania

W piątek rano tvn24.pl poinformował, że żona Marcina Plichty, właściciela Amber Gold w ubiegłą środę założyła nową spółkę PST S.A. Ona sama została prezesem, a jej mąż członkiem rady nadzorczej.

Firma ma siedzibę pod tym samym adresem, co Amber Gold, a przedmiotem jej działalności jest niemal wszystko - od transportu lotniczego pasażerskiego, przez sprzedaż detaliczną dywanów po niespecjalistyczne sprzątanie budynków.

Autor: nsz/k / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości