Najnowsze

Piechociński: Polski węgiel nie jest atrakcyjny

Najnowsze

ShutterstockW tym roku strata na średniej wydobywanej tonie węgla wzrosła z 21 zł do 37 zł

Wicepremier Janusz Piechociński uważa, że polski węgiel obciążony ponad 20 bonusami dla środowiska górniczego jest po prostu nieatrakcyjny. - Bogdanka, która w tych trudnych warunkach otrzymuje zysk, nie jest obciążona deputatami, czy 13. i 14. pensją - powiedział.

- Polski węgiel - szczególnie górnictwo śląskie - obciążony 20 kilkoma dodatkowymi bonusami dla środowiska górniczego, nie zawsze związanymi z efektywnością wydobycia węgla, a często tylko z efektywnością wywiezienia jednej tony węgla na powierzchnię, jest po prostu nieatrakcyjny - powiedział w piątek Piechociński.

Bogdanka bez obciążeń

Jego zdaniem, z tego powodu górnictwo śląskie walczy w Europie nie tylko z węglem rosyjskim, kazachskim, amerykańskim czy choćby kolumbijskim, ale rywalizuje także z Bogdanką. Jak powiedział wicepremier, ta spółka giełdowa w trudnych warunkach ma w dalszym ciągu zysk, bo "wydobywany tam węgiel nie ma obciążeń typu deputaty, obciążeń typu trzynasta czy czternasta pensja". Piechociński dodał, że w tym roku strata na średniej wydobywanej tonie węgla wzrosła z 21 zł do 37 zł.

Autor: ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości