PGNiG poszuka łupków na Pomorzu

Najnowsze

TVN 24PGNiG w sierpniu rozpoczyna poziome wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego

W sierpniu PGNiG powinno rozpocząć wiercenia poziome w poszukiwaniu gazu łupkowego w pobliżu miejscowości Lubocino na Pomorzu - powiedziała dziennikarzom prezes spółki Grażyna Piotrowska-Oliwa. Spółka finalizuje umowy z innymi firmami w sprawie wspólnego prowadzenia odwiertów.

Grażyna Piotrowska-Oliwa zaznaczyła, że w ciągu kilkunastu dni powinny zostać podpisane umowy ze spółkami energetycznymi, dotyczące wspólnych poszukiwań gazu łupkowego. - Finalizujemy umowy i ostateczny kształt konsorcjum - powiedziała Piotrowska-Oliwa. W lutym PGNiG podpisało trzy listy intencyjne dotyczące współpracy w poszukiwaniach i zagospodarowaniu złóż gazu z łupków na terenie Polski - z PGE, Tauron Polska Energia i KGHM. Do współpracy dołączyła Enea.

Poszukiwanie gazu łupkowego

Zgodnie z podpisanymi dokumentami, firmy będą wspólnie poszukiwały gazu na należącej do PGNiG koncesji Wejherowo. Jest ona jedną z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie posiada obecnie PGNiG. Prace PGNiG rozpoczęło tam w 2010 roku. Na odwiercie Lubocino-1 wykonano zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie znacznych pokładów gazu z łupków.

Decyzja ExxonMobile

Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska- Oliwa dodała, że niedawna decyzja firmy ExxonMobil o wycofaniu się z poszukiwania gazu z łupków w Polsce nie zmienia planów PGNiG dotyczących gazu łupkowego. Niedawno ExxonMobile zrezygnował z poszukiwania gazu z łupków w Polsce. Firma poinformował, że zakończyła poszukiwania po tym, gdy nie zaobserwowano "stałego, komercyjnego poziomu przepływu węglowodorów (...) w dwóch otworach w basenie lubelskim i podlaskim". Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka decyzja o wycofaniu się, może wynikać ze współpracy z Rosnieftem, z którym ExxonMobil ma zająć się eksploatacją wielkich złóż ropy i gazu w rosyjskiej Arktyce i wydobyciem ropy niekonwencjonalnej na Syberii.

Autor: km//bgr / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24