PGNiG pomoże Krauzemu szukać ropy i gazu

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Łączą siły w szukaniu ropy i gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wesprze Petrolinvest w poszukiwaniach ropy i gazu w Kazachstanie. W zamian uzyska m.in. specjalne warunki przy wykupie udziałów w spółkach wydobywczych Petrolinvestu - zakłada nowopodpisana umowa między spółkami.

Petrolinvest, przez swoje spółki zależne, szuka w Kazachstanie ropy i gazu już od pewnego czasu. Pod koniec 2008 roku spółka rozpoczęła próbne wydobycie ropy naftowej na terenie koncesji Żangurszi i zapowiadała wydobycie z odwiertów w Kazachstanie na poziomie kilku tysięcy baryłek dziennie.

Jednak do tej pory grupa nie wydobywa surowca na skalę przemysłową; w pierwszym półroczu tego roku odnotowała stratę netto na poziomie 283 mln zł.

Branżowe wsparcie

Teraz go gry włącza się PGNiG. - Zawarcie umowy oznacza również, że narodowy operator, jakim jest PGNiG, uzyskał, oprócz kontroli operacyjnej, możliwość przyszłego włączenia aktywów posiadanych przez Grupę Petrolinvest w Kazachstanie do własnego portfela aktywów wydobywczych - podał Petrolinvest w komunikacie.

"Mniejszy" partner nie ukrywa zadowolenia ze współpracy z dużym branżowym koncernem. Zarząd PGNiG na ten temat wypowie się dopiero na czwartkowej konferencji

Warunki kazachskiej umowy

Umowa zakłada, że PGNiG będzie brał udział w kontroli prac, a w radzie nadzorczej Petrolinvestu zasiądzie jego przedstawiciel. Strony zobowiązały się też do wzajemnego informowania i współpracy przy planowanych przedsięwzięciach poszukiwawczo-wydobywczych w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw.

PGNiG będzie miał prawo przystąpić "w każdym czasie" do negocjacji dotyczących nabycia akcji lub udziałów w nowych spółkach poszukiwawczo-wydobywczych Petrolinvestu. Petrolinvest z kolei będzie informować gazową spółkę o prowadzonych rozmowach z innymi podmiotami. Poda też termin, w jakim PGNiG będzie przysługiwać prawo skorzystania z opcji nabycia sprzedawanych akcji lub udziałów na warunkach "nie mniej korzystnych niż proponowane przez Petrolinvest podmiotowi trzeciemu".

Poza tym spółki zależne Petrolinvestu uregulują zobowiązania wobec swoich odpowiedników PGNiG. Rezerwy ropy naftowej w Kazachstanie szacuje się na ok. 60 mld baryłek. Potwierdzone rezerwy gazu wynoszą 3000 mld m sześc. Większość złóż ropy i gazu położona jest na zachodzie kraju w rejonie Morza Kaspijskiego.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24