PGNiG negocjuje z Brytyjczykami. Gaz i ropa za łupki

Najnowsze

TVN24PGNiG negocjuje z Brytyjczykami

Dostęp do poszukiwań konwencjonalnego gazu i ropy na norweskich i brytyjskich szelfach w zamian za koncesję na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. "Dziennik Gazeta Prawna" dowiedział się, że taką umowę negocjuje PGNiG z brytyjską firmą Centrica.

PGNiG nie zdradza na razie żadnych szczegółów rozmów z brytyjskimi spółkami - wiadomo tylko, że chodzi o wymianę koncesji. PGNiG udostępni swoje koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, w zamian za dostęp do złóż gazu i ropy na norweskich i brytyjskich szelfach.

Nie oznacza to jednak, że PGNiG pozbędzie się swoich koncesji. Koncern jedynie pozyska dla części z nich partnera. Brytyjscy specjaliści od poszukiwań i wydobycia oceniają teraz polską ofertę.

Dobry plan

Eksperci, z którymi rozmawiał "DGP" podkreślają, że ewentualna umowa będzie korzystna dla polskiej firmy. – Plan spółki jest bardzo dobry. Dywersyfikacja lokalizacyjna jest kluczem do rozłożenia ryzyka związanego z działalnością poszukiwawczo-wydobywczą. Tak właśnie powinno się robić ten biznes – twierdzi Grzegorz Pytel, ekspert rynku gazowego w Instytucie Sobieskiego. Zaznacza jednak, że na razie trudno jednoznacznie oceniać projekt, skoro nie są znane szczegóły.

Jak pisze "DGP", najbardziej zaawansowane są rozmowy PGNiG z Centriką - spółką, która zainwestowała już w gaz łupkowy w USA, a obecnie wydobywa ropę naftową oraz gaz ziemny na dwóch obszarach Morza Północnego. Zainteresowani współpracą z PGNiG są też BP i Shell - pisze gazeta.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24