PGNiG ma nową maszynę do wiercenia w łupkach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polska wiąże duże nadzieje z gazem łupkowym

Firma Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków, która należy do Grupy PGNiG, kupiła we Włoszech urządzenie do poszukiwań gazu łupkowego. Przeznaczone do wiercenia otworów w poszukiwaniu gazu łupkowego urządzenie wiertnicze Drillmec 2000 HP przyjedzie z Włoch do Polski we wrześniu tego roku.

Drillmec 2000 HP wyposażony jest w tzw. "walking system". Dzięki temu można wiercić wiele otworów na jednym placu wierceń. Urządzenie sterowane jest elektronicznie i posiada napęd z silników elektrycznych prądu zmiennego. Ma to ogromne znaczenie m.in. kosztowe, przy wierceniu otworów w poszukiwaniu i eksploatacji gazu łupkowego.

Pierwsza taka maszyna w Polsce

Rzeczniczka firmy Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków Agnieszka Sioła nie chciała zdradzić dokładnej ceny urządzenia. Dodała jednak, że cena tego typu maszyn to ok. 30 mln dolarów. - Obecnie prowadzimy rozmowy z PGNiG, z Orlenem, ale także z operatorami zagranicznymi na temat wykorzystania tego urządzenia. Jest bardzo duże zainteresowanie, bo to pierwsza tego typu maszyna w Polsce - powiedziała. Dodała, że do września br. będzie wiadomo, która firma będzie je wykorzystywała do wierceń.

Obecnie trwają szkolenia załóg, które będą obsługiwać nowe urządzenie.

Wielkie nadzieje

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln metrów sześć. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśla Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

W ostatnich latach polskie Ministerstwo Środowiska wydało ponad 40 podmiotom przeszło 80 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, głównie amerykańskim, które mają największe doświadczenie w jego wydobyciu - m.in.: Exxon Mobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips i kanadyjskiej Lane Energy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24