PGNiG i LOTOS wspólnie poszukają ropy i gazu

Najnowsze

TVN 24PGNiG i Grupa LOTOS będą współpracować

Grupa LOTOS i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będą wspólnie poszukiwać i wydobywać w Polsce gaz ziemny i ropę naftową ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych (łupkowych). Obie spółki podpisały dziś porozumienie w tej sprawie. Prace wydobywcze mają być prowadzone na terenie siedmiu koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG.

Celem porozumienia jest doprowadzenie do wzrostu wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej na terenie Polski. PGNiG i LOTOS będą współpracować na koncesjach zlokalizowanych w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim oraz lubelskim. Porozumienie zakłada możliwość pozyskania przez LOTOS udziałów w każdej z koncesji. PGNiG zastrzegło sobie jednak prawo do sprawowania funkcji operatora na każdej z koncesji.

Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego

- Cieszę się, że dla perspektywicznych koncesji zlokalizowanych na północy Polski udało nam się pozyskać partnera, którego profil działalności dobrze współgra z kompetencjami, którymi dysponujemy – powiedziała Grażyna Piotrowska–Oliwa, prezes PGNiG. Z kolei prezes LOTOS Paweł Olechnowicz podkreślił, że podpisane porozumienie ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. – Zakładamy, że nasze wspólne działania pozwolą zwiększyć wydobycie zarówno ropy naftowej, jak i gazu ziemnego w Polsce, co zwiększy dywersyfikację dostaw tych surowców dla krajowych odbiorców - ocenił.

Współpraca handlowa

Obie firmy zainteresowane są podjęciem także współpracy handlowej dotyczącej sprzedaży ropy naftowej wydobywanej przez PGNiG. Pierwsze próbki ropy trafiły już do gdańskiej rafinerii. Trwa ich szczegółowa analiza pod kątem technologicznym i produkcyjnym. Jeśli wszystkie testy wypadną pomyślnie, LOTOS nie wyklucza zakupu ropy naftowej od PGNiG.

Dwie największe spółki

Grupa LOTOS to grupa kapitałowa skupiająca kilkanaście spółek produkcyjnych, handlowych oraz usługowych, głównie z branży poszukiwań, wydobycia oraz przetwórstwa ropy naftowej. Od 2005 roku spółka notowana jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Głównym akcjonariuszem przedsiębiorstwa jest Skarb Państwa (53,19 proc.). Na koniec czerwca 2012 roku udział LOTOS-u w krajowym rynku paliw ogółem wyniósł 34,1 proc.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) to największa spółka w Polsce zajmująca się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej. Firma prowadzi działalność nie tylko w Polsce, ale także za granicą, m.in. w Libii, Pakistanie, Czechach, Danii i Niemczech.

Autor: km//bgr/k / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24