PGNiG i Chevron chcą wspólnie szukać gazu łupkowego

Najnowsze

TVN24Chevron rozpoczął kolejny etap prac przy szukaniu gazu łupkowego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA i Chevron Polska Energy Resources podpisały w czwartek memorandum o współpracy przy poszukiwaniu gazu z łupków w południowo-wschodniej Polsce.

„Współpraca umożliwiłaby obydwu stronom obniżenie kosztów oraz - dzięki uzyskaniu efektu skali - przyspieszenie prac poszukiwawczych, a co za tym idzie, procesu szacowania potencjalnych zasobów gazu łupkowego w Polsce” - podała spółka w komunikacie.

- Moglibyśmy skorzystać z doświadczenia Chevrona w poszukiwaniach i wydobyciu gazu łupkowego na całym świecie. Obie strony mogłyby skorzystać z podziału ryzyka poszukiwawczego oraz z obniżenia kosztów prac, w tym kosztów ewentualnego zagospodarowania złóż – powiedział Jerzy Kurella, p.o. prezesa zarządu PGNiG SA.

- Będziemy kontynuować bezpieczne i odpowiedzialne działania w trakcie wspólnych poszukiwań – zaznacza John Claussen, country manager Chevron Polska Energy Resources.

PGNiG i Chevron nie wykluczają bliższej współpracy

Ewentualny sukces w poszukiwaniu złóż mógłby doprowadzić do powołania wspólnej spółki, w której strony objęłyby po połowie udziałów. Spółka przejęłaby cztery koncesje w południowo-wschodniej Polsce: należące do PGNiG SA koncesje Tomaszów Lubelski i Wiszniów-Tarnoszyn oraz należące do spółki Chevron koncesje Zwierzyniec i Grabowiec. Nowa spółka zostałaby także operatorem tych koncesji i realizowałaby uzgodniony między udziałowcami program prac.

Szczegóły wspólnych prac, w tym harmonogram poszukiwań, będą ustalone przez spółki. Podpisanie wiążących umów spodziewane jest jeszcze w 2014 roku.

Autor: Klim/ / Źródło: TVN24 Katowice/Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: TVN24