PGNiG chwali się zyskami. Spółka zarobiła ponad dwa miliardy

Najnowsze

materiały prasowePGNiG wypracowało wyższe zyski w 2012 r. niż w 2011 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zanotowało w 2012 roku 2,23 mld zł zysku netto wobec 1,75 mld zł w 2011 r. - poinformował zarząd spółki. Stwierdził również, że duże znaczenie dla wyników PGNiG miało podpisanie aneksu do kontraktu jamalskiego.

Jak mówiłą na wtorkowej konferencji prasowej prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa, dzięki renegocjacji kontraktu z Gazpromem udało się m.in. obniżyć ceny gazu, co było jedną ze złożonych przed rokiem obietnic zarządu.

- Nowa struktura formuły cenowej w kontrakcie mocno zbliżyła nas do rozwiązań zachodnich, a kolejne okno negocjacyjne otwiera się w listopadzie 2014 r. - zaznaczyła prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Przedstawiciele spółki zwrócili uwagę, że największy wpływ na wynik grupy PGNiG miał wzrost zysku operacyjnego o 524 mln zł osiągnięty przez segment obrotu i magazynowania, właśnie dzięki podpisaniu w listopadzie 2012 r. aneksu dotyczącego obniżki cen gazu i zmiany formuły cenowej w kontrakcie jamalskim. Prezes Piotrowska-Oliwa odniosła się także do innych deklaracji zarządu z zeszłego roku, dotyczących m.in. cen gazu czy zwiększenia własnego wydobycia.

Pilotażowe odwierty

Podkreśliła, że obecnie PGNiG prowadzi 13 odwiertów pilotażowych w poszukiwaniu gazu łupkowego i 20 odwiertów konwencjonalnych, a na poszukiwania i wydobycie spółka przeznaczy w tym roku 2,4 mld zł. Piotrowska-Oliwa mówiła też, że zarząd obiecywał rozpoczęcie inwestycji w sektorze produkcji energii. Wskazała, że we współpracy z Tauronem ruszyła budowa bloku gazowego w Stalowej Woli, a przygotowywana jest kolejna - w Łagiszy.

Podkreślała, że spółka ma już warunki zabudowy i decyzję środowiskową dla budowy bloku gazowo-parowego na warszawskim Żeraniu. Jak dodała, w maju PGNiG powinno dostać warunki przyłączenia tego bloku do sieci energetycznej, podpisano też umowę ze spółką Gaz-System w sprawie przyłączenia bloku od 1 kwietnia 2017 r. Przymierzamy się do rozbudowy gazociągu zasilającego Żerań - dodała prezes. Naszym celem jest utrzymanie pozycji lidera na demonopolizującym się rynku i budowa multienergetycznego koncernu - podkreśliła Piotrowska-Oliwa. Przychody ze sprzedaży sięgnęły w zeszłym roku 28,7 mld zł, a koszty operacyjne wyniosły 26,1 mld zł. W 2011 r. wyniki te kształtowały się na poziomie odpowiednio 23 mld zł i 21,1 mld zł. Nakłady inwestycyjne w grupie w 2012 roku wyniosły 3,8 mld zł, z czego 1,79 mld zł wydano w segmencie poszukiwania i wydobycia, 582 mln zł w segmencie magazynowania, 1,14 mld zł w segmencie dystrybucji i 341 mln zł w obszarze wytwarzania. Wiceprezes PGNiG Sławomir Hinc poinformował też, że w 2013 r. spółka wyda na poszukiwania gazu łupkowego 500-600 mln zł.

Istotny import

Hinc poinformował, że w ubiegłym roku PGNiG zanotowało istotny wzrost importu gazu z kierunku innego niż wschodni - ok. 2 mld m sześc., w porównaniu do 1,6 mld m sześc. w 2011 r. i lekki spadek zakupu gazu z kierunku wschodniego do poziomu ok. 9 mld m sześc. Hinc zaznaczył, że jest to niemal minimalny poziom, przewidywany klauzulą "take or pay", zawartą w kontrakcie z Gazpromem. Prezentując wyniki za 2012 r. Hinc zwrócił także uwagę, że za granicą PGNiG sprzedało klientom ok. 300 mln m sześć gazu. Podkreślił, że jest to więcej niż wynosi utrata rynku w Polsce, związana z jego liberalizacją. To pokazuje, że jesteśmy w stanie sprzedawać gaz za granicą niezależnie od zmian na polskim rynku - zauważył Hinc. W zeszłym roku PGNiG sprzedał prawie 15 mld m sześc. gazu, w porównaniu do 14,3 mld m sześc. w 2011 roku. W czwartym kwartale 2012 r. wolumen sprzedaży gazu ziemnego wzrósł o 5 proc. do 4,4 mld m sześc. w porównaniu do 4,2 mld m sześc. w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spółka poinformowała również, że wydobycie ropy naftowej wzrosło w ub.r. o 5 proc. do 492 tys. ton, natomiast sprzedaż wzrosła o 4 proc. do 485 mln m sześc. z 467 mln m sześc. w 2011 r.

Autor: MAC//tka/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe