PGNiG chwali się wzrostem wydobycia i sprzedaży

Najnowsze

PGNiGGrupa PGNiG przedstawiła bilans sprzedaży i wydobycia gazu i ropy

Grupa Kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa chwali się wzrostem wydobycia gazi i ropy. Spółka wydobyła dwukrotnie więcej ropy naftowej niż w 2012 roku. - Tak znaczny wzrost ma związek z otwarciem największej w Polsce Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów oraz uruchomieniem wydobycia w Norwegii - informuje PGNiG. Spółka szacuje, że w magazynach zgromadziła ok. 2,1 mld m sześc. gazu.

PGNiG podało też, że wydobycie gazu wzrosło do 4,6 mld m sześc. w 2013 roku z 4,3 mld m sześc. w 2012 roku.

Spółka wydobyła też dwukrotnie więcej ropy naftowej. Wyniosło ono ok. 1,1 mln ton w 2013 roku w porównaniu do 0,5 mln ton. w analogicznym okresie ubiegłego roku. "Tak znaczny wzrost wydobycia ropy naftowej ma związek z otwarciem największej w Polsce Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów oraz uruchomieniem wydobycia w Norwegii przez spółkę PGNiG Upstream International" - informuje PGNiG.

Czwarty kwartał

Z informacji PGNiG wynika, że w czwartym kwartale 2013 roku spółka wydobyła 310 tys. ton ropy naftowej, wobec 139 tys. ton w czwartym kwartale 2012 roku.

W tym samym czasie sprzedaż gazu ziemnego wyniosła 4,3 mld metrów sześc. w porównaniu do 4,4 mld m sześc. w analogicznym kwartale ubiegłego roku. "Mniejsza sprzedaż jest wynikiem wyższych temperatur w czwartym kwartale 2013 roku w porównaniu do analogicznego okresu 2012 roku - pisze PGNiG.

Ile sprowadziliśmy?

Spółka poinformowała także o wysokości importu gazu ziemnego. W czwartym kwartale ubiegłego roku wyniósł on 2,7 mld m sześc. a w całym 2013 r. 10,9 mld m sześc. "Natomiast import gazu ziemnego z kierunku wschodniego zmalał do 8,7 mld m sześc. w 2013 r. w stosunku do importu 9 mld m sześc. w 2012 r." - czytamy w komunikacie.

Na zapas

PGNiG poinformowało, że "na dzień 31 grudnia 2013 roku w podziemnych magazynach gazu wysokometanowego znajdowało się ok. 2,1 mld m sześc. gazu (wraz z uwzględnieniem zapasu obowiązkowego będącego w gestii Ministerstwa Gospodarki)".

Autor: mn//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PGNiG