PGNiG chce nowych stawek za gaz. Decyzja najpóźniej w połowie grudnia

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 BiSBędzie tańszy gaz? PGNiG chce nowych stawek

Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynął już wniosek taryfowy w tej sprawie. Zmiana miałaby obowiązywać od przyszłego roku. Spółka nie ujawnia jednak czy chodzi o podwyżkę czy obniżkę. Decyzja w tej sprawie zapadnie najpóźniej do 17 grudnia. Jednocześnie PGNiG negocjuje z Gazpromem obecny kontrakt gazowy.

Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka prasowa URE, mówi TVN24BiŚ, że wniosek jeszcze nie dotarł do urzędu. Nie chce odpowiadać na pytanie, czy dziś na rynku gazu jest przestrzeń do obniżki stawek przez regulatora.

- Musimy przyjrzeć się wnioskowi PGNiG. Aby nowa taryfa weszła w życie od nowego roku, musimy wydać decyzję najpóźniej do 17 grudnia – dodaje Agnieszka Głośniewska.

Cena gazu do negocjacji

Prezes spółki zapewnia, że jeśli uda się wywalczyć obniżkę z Rosją - wówczas PGNiG złoży w przyszłym roku wniosek o obniżkę cen dla konsumentów. Polska spółka jest optymistycznie nastawiona do rozmów z Gazpromem.

- Wchodzimy do negocjacji w dobrej wierze. Mamy argumenty. Jesteśmy trzecim co do wielkości odbiorcą gazu w Europie, zawsze płacimy rzetelnie za ten gaz. Realizujemy kontrakt w moim mniemaniu wzorcowy, więc mamy całą kaskadę argumentów żeby usiąść w dobrej wierze do negocjacji i oczekiwać pozytywnego finału. Jeżeli nam się uda w ciągu pół roku wynegocjować nową cenę będziemy mogli wówczas wystąpić do Urzędu Regulacji Energetyki o odpowiednią zmianę wniosku taryfowego - powiedział Mariusz Zawisza prezes PGNiG-u.

Negocjacje z Gazpromem

PGNiG poinformowało w środę, że zgodnie z kontraktem jamalskim wystąpiło do Gazpromu o renegocjację cen gazu.

Gazprom potwierdza, że taki wniosek o negocjacje cenowe został złożony przez polskiego giganta gazowego. "Nasza umowa, tak jak każda umowa z zagranicznymi klientami, przewiduje możliwość renegocjacji warunków cenowych i może być zainicjowana przez każdą ze stron. Umowa z PGNiG przewiduje, że istnieje taka ewentualność raz na trzy lata. Od 1 listopada 2014 możemy przystępować do kolejnych negocjacji" - poinformował w komunikacie Gazprom.

Wniosek rozpoczyna formalną procedurę renegocjacji. PGNiG przypomniało, że zgodnie z kontraktem jamalskim w przypadku nieosiągnięcia przez strony porozumienia w zakresie renegocjacji w terminie sześciu miesięcy, spółka będzie miała prawo wszczęcia postępowania arbitrażowego. Spółka zapewniła jednak, że dołoży wszelkich starań, aby w drodze dwustronnych rozmów osiągnąć korzystne porozumienie.

Autor: pp / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom