PGE: zysk powyżej oczekiwań. Wzrost o 14 proc.

Najnowsze

PGEPGE spodziewa się wzrostu nakładów na rozwój w 2014 r.

W 2013 r. grupa PGE przy skonsolidowanych przychodach ze sprzedaży w wysokości 30,1 mld zł osiągnęła ponad 8 mld zł zysku EBITDA oraz około 4,1 mld zł zysku netto. Spółka poinformowała, że zysk netto za 2013 rok był większy o 14 proc. niż uzyskany w 2012 roku, a ubiegłoroczna EBITDA większa o 10 proc. niż rok wcześniej.

Zarząd Spółki zaproponował dywidendę dla akcjonariuszy w wysokości 1,10 zł na jedną akcję, w porównaniu do 0,86 zł przed rokiem.

Dobra sytuacja finansowa

- Stabilne przepływy pieniężne, dobra sytuacja finansowa i brak zadłużenia umożliwiają nam realizację kluczowych projektów strategicznych zarówno z punktu widzenia Spółki jak i państwa, które dzięki odpowiednim regulacjom zapewnia firmom energetycznym bodźce inwestycyjne – podkreślił Marek Woszczyk, Prezes Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna SA.

Budowa dwóch bloków węglowych

W 2013 r. podjęta została decyzja o rozpoczęciu budowy dwóch bloków węglowych w Elektrowni Opole za 11,6 mld zł brutto oraz bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów o wartości 0,7 mld zł brutto.

Dzięki przeprowadzonym w ubiegłym roku przejęciom oraz zakończonym inwestycjom w sektorze energetyki wiatrowej do łącznej mocy zainstalowanej 283 MW, PGE umocniła swoją pozycję na rynku odnawialnych źródeł energii. Wydatki na inwestycje i akwizycje w Grupie Kapitałowej PGE wyniosły 5,5 mld zł w 2013 r. Spółka spodziewa się wzrostu nakładów na rozwój w 2014 r.

Autor: ToL / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: PGE