Najnowsze

Pfizer odpuścił, ale dyskusja trwa. Brytyjczycy chcą chronić własne firmy i badania

Najnowsze


Wielka Brytania chce zmusić zagranicznych nabywców dużych brytyjskich firm do tego, aby inwestowały np. w badania, które są ważne dla interesu narodowego tego kraju. To efekt debaty, która przetoczyła się przez kraj po tym, jak Pfizer próbował przejąć AstraZenecka. Mogło się to wiązać ze zmniejszeniem finansowania badań kluczowych dla Brytyjczyków.

Amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer na wiosnę tego roku próbował kupić brytyjski koncern AstraZenecka. Do transakcji ostatecznie nie doszło, ale przez Wielką Brytanię przetoczyła się debata na temat przyszłości badań prowadzonych przez krajową firmę.

Kontynuacja czasowa

Wszystko przez to, że Pfizer zagwarantował jedynie pięcioletnią kontynuację prowadzonych obecnie prac naukowych i utrzymywania fabryki leków w północnej Anglii. Co więcej te ustalenia mogły ulec zmianie, gdyby okoliczności gospodarcze znacznie się zmieniły. O potrzebie zmiany prawa powiedział Vince Cable, brytyjski minister biznesu i innowacji. Polityk stwierdził, że Wielka Brytania powinna zobowiązywać zagranicznych nabywców kluczowych dla interesu narodowego firm do finansowania inwestycji naukowych i ich kontynuowania oraz prowadzenia badań. W ten sposób ważne dla tego kraju projekty nie byłby zależne od decyzji zagranicznych koncernów. - Rząd dyskutował na temat nadzoru nad przejęciami i fuzjami z udziałem brytyjskich przedsiębiorstw. Rozważamy wprowadzenie kar finansowych, w wypadku kiedy firmy nie będą wywiązywać się z zobowiązań - mówi Cable. - Takie interwencje byłby wprowadzane w ostateczności i w uzasadnionych przypadkach zagrożenia interesu publicznego - dodaje.

Bez przejęcia

Pod koniec maja Pfizer zrezygnował z próby zakupu brytyjskiego AstraZeneca za prawie 70 mld funtów (118 mln dolarów). Według brytyjskiego prawa Pfizer będzie mógł ponownie podjeść do transakcji za pół roku. Gdyby do transakcji doszło, byłoby to największe w historii przejęcie brytyjskiej firmy przez kapitał zagraniczny i druga największa fuzja w biznesie farmaceutycznym. Kupno brytyjskiej spółki dałoby Pfizerowi dostęp do wielu obiecujących eksperymentalnych leków na raka, które pobudzają układ odpornościowy do walki z nowotworami. Przejęcie prowadziłoby również do znacznych oszczędności podatkowych amerykańskiej grupy.

Trwa walka o przejęcie AstraZeneca
Trwa walka o przejęcie AstraZenecaTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/mn / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości