Pewny jak Polak swojej pracy

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Niektóre branże w ogóle nie znają strachu o pracę

- Ponad połowa Polaków w ogóle nie boi się utraty pracy - wynika z ogólnopolskiego badania serwisu szybkopraca.pl. Najspokojniejsi o swoje posady są kierowcy, kurierzy czy pracownicy produkcji i fabryk. Jej utraty obawiają się natomiast pracownicy usług, czy marketingowcy.

Aż 52 proc. Polaków pytanych o obawy przed zwolnieniem zadeklarowało, że wcale się tego nie boi. Optymistycznie nastawieni Polacy w 18 proc. pochodzą z branży zawodów fachowych i fizycznych, czyli tych, w których kryzys jest mało odczuwalny. Dobrze mają się też handlowcy z doświadczeniem.

Jak wskazują autorzy badania, w obliczu spowolnienia dobry sprzedawca jest na wagę złota, w przeciwieństwie do specjalistów od marketingu czy PR. Aż 11 proc. spośród tych, którzy czują się bezpiecznie w swoich miejscach pracy, to osoby zatrudnione w administracji, głównie urzędnicy państwowi. Jak pani Elżbieta, 55-latka, która mówi ankieterom: - Od 15 lat pracuję w urzędzie. To oczywiste, że nikt mnie nie zwolni.

Nie taki kryzys straszny?

Co sprawia, że ponad połowa Polaków nie czuje się zagrożona w pracy? - Wielu pracodawców szuka oszczędności zmieniając warunki zatrudnienia: obniżają pensje, nie wypłacają premii, ale jednak nie zwalniają pracowników – uważają autorzy raportu. W skali całej gospodarki spektakularne deklaracje zwolnień są marginalne.

Badanie serwisu Szybkopraca.pl zostało zrealizowane w okresie lipiec-sierpień 2009. W jego ramach internauci otrzymali do wypełnienia ankietę "Jak czujesz się w swojej pracy?". Serwis przeprowadził też wywiady bezpośrednie. W badaniu wzięły udział osoby w różnym wieku i z miejscowości o zróżnicowanej wielkości.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24