Pesymistyczne nastroje w gospodarce

Najnowsze

Aktualizacja:

Indeks zaufania w globalnej gospodarce najniższy od 7 lat - wynika z badania Instytutu Ifo wśród analityków rynku. Okazało się, że ich nastroje i oczekiwania są niezwykle pesymistyczne. Rekordowo niskie są też wskaźniki zaufania konsumentów.

Wskaźnik zaufania w globalnej gospodarce spadł w III kwartale 2008 r. do najniższego poziomu od 7 lat z powodu obaw, że kryzys na rynku nieruchomości w USA wpłynie na pogorszenie wzrostu gospodarczego.

Instytut Ifo w kwartalnym raporcie poinformował, że indeks spadł w III kwartale 2008 r. do 73,4 pkt. z 81,4 pkt. w II kwartale. To najniższy poziom od października 2001 r.

- W zachodniej Europie wskaźnik zaufania w gospodarce pogorszył się niemal we wszystkich krajach - powiedział prezes Ifo Hans Werner Sinn. - Jeśli chodzi o USA, to oczekiwania na następne sześć miesięcy nie są już jednak tak pesymistyczne, jak w I połowie roku - dodał.

Ifo przeprowadził badanie wśród 1.025 analityków w 92 krajach.

Brytyjczycy czują się najgorzej od 1974 roku

Wskaźnik zaufania wśród brytyjskich konsumentów spadł do rekordowego poziomu. Indeks zaufania spadł o 5 pkt do minus 39 pkt.

To najniższy poziom, od kiedy rozpoczęto publikowanie tego wskaźnika w 1974 r. Badanie przeprowadzono wśród 2001 osób.

Niemcy też nie najlepiej

Pogorszyły się również nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców - jeszcze w lipcu, kiedy przeprowadzano badania po raz ostatni, indeks spadł do 97,5 pkt ze 101,3 pkt w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się wówczas jeszcze większego spadku.

Źródło: TVN24, PAP