Najnowsze

Pesa jedzie do Rosji. Będzie wspólne przedsiębiorstwo

Najnowsze

Moliva/Wikipedia | PetrS.Pociąg z rodziny Atribo wyprodukowany przez zakład Pesa SA Bydgoszcz

Fabryka Pesa Bydgoszcz SA i koncern Uralwagonzawod podpisały na Targach Przemysłowych InnoProm 2014 w Jekaterynburgu list intencyjny w sprawie powołania w Rosji wspólnego przedsiębiorstwa - poinformował w piątek rzecznik polskiej firmy Michał Żurowski.

Podpisy pod listem złożyli prezes Pesy Tomasz Zaboklicki i dyrektor generalny Uralwagonzawod Oleg Sienko; obecny był minister przemysłu i handlu Rosji Denis Manturow.

- Porozumienie zakłada uruchomienie centrów montażowych i serwisowych na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz powstanie wspólnego przedsiębiorstwa produkującego tramwaje, lokomotywy, wagony i inne pojazdy elektryczne - powiedział Żurowski.

Dodał, że w najbliższych tygodniach zostanie zarejestrowana spółka w Rosji, a także zostaną rozpoczęte działania zmierzające do pozyskania pierwszych zamówień zgodnie z założeniami przyjętego biznesplanu.

"Pierwszy krok"

Według komunikatu na stronie koncernu Uralwagonzawod podpisany protokół "jest pierwszym krokiem do powstania fabryki tramwajów na terytorium Rosji".

Uralwagonzawod z siedzibą w miejscowości Niżny Tagił (Obwód Swierdłowski) jest jednym z największych kompleksów naukowo-przemysłowych w Rosji, w skład którego wchodzi ponad 20 firm produkcyjnych, instytutów naukowo-badawczych i biur konstrukcyjnych. W zakładach koncernu produkowane są głównie wagony towarowe i pojazdy wojskowe, m.in. czołgi i pojazdy opancerzone.

Pesa w czerwcu 2013 r. zawarła kontrakt z Uraltransmaszem na dostawę do Moskwy 120 tramwajów Fokstrot. Pierwsze z zamówionych tramwajów wyjechały na ulice stolicy Rosji na początku czerwca. Do końca roku Pesa ma przekazać łącznie 70 pojazdów, a pozostałe - do marca przyszłego roku.

Autor: mn//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moliva/Wikipedia | PetrS.

Pozostałe wiadomości