Pensje prezesów wracają do Sejmu

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPO znów zawalczy o podwyżkę dla prezesów

Platforma nie poddaje się w walce o podwyżkę płac dla prezesów państwowych spółek. We wtorek sejmowa komisja skarbu rozpatrzy weto prezydenta do nowelizacji tzw. ustawy kominowej. Jej szef, Tadeusz Aziewicz z PO chce przekonywać posłów, żeby weto odrzucili.

- Będę namawiał kolegów, aby rekomendowali odrzucenie weta prezydenta - zapowiedział Aziewicz. Do jego odrzucenia w Sejmie potrzeba trzech piątych głosów. Ponieważ koalicja PO-PSL takiej większości nie ma, potrzebuje poparcia Lewicy.

Zarobkowy komin wciąż zatkany

Pod koniec lipca Lech Kaczyński zawetował przyjętą w czerwcu przez Sejm nowelizację ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, która reguluje m.in. wysokość zarobków prezesów spółek skarbu państwa.

Nowelizacja zakłada, że wysokość pensji menedżerów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa może być wyższa niż dotychczas i ma zależeć m.in. od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Wynagrodzenia miałyby być ustalane przez radę nadzorczą.

Zgodnie z obowiązującą ustawą kominową, pensja menedżera wynosi maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia (w spółkach z większościowym udziałem SP) lub jego czterokrotność (w spółkach kontrolowanych pośrednio przez SP).

Zdaniem Aziewicza, Sejm powinien głosować nad sprawozdaniem komisji jeszcze we wrześniu.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu